Другие новости

Функціональна диспепсія. Діагностика. Лікування.

Це захворювання дітей грудного віку, яке виникає внаслідок невідповідності об’єму і складу їжі фізіологічним можливостям дитини щодо утилізації свіжих продуктів і проявляється шлунково-кишковими розладами.

Етіопатогенез. Причиною диспепсії буває нераціональне харчування - введення незбалансованого складу їжі, порушення корелятивних співвідношень між складовими її частинами (білками, жирами, вуглеводами), недостатність вітамінів в їжі. Диспепсія може бути спричинена або підготовлена і несприятливими умовами навколишнього середовища і, перш за все, перегріванням.

У патогенезі диспептичних розладів має значення астенічна реакція секреції, менше виділення шлункового соку і більш швидке випорожнення шлунка. Внаслідок цього у кишечник надходить їжа, недостатньо ферментативно оброблена і не повністю розщеплена, яка зазнає в кишечнику легкого бродіння. Бактеріальне розщеплення харчових компонент призводить до утворення великої кількості токсичних продуктів (гази, індол, скатол та ін.). Подразнення рецепторів слизової оболонки шлунка і кишечнику зміненим складом хімусу спричинює рефлекторні захисні реакції у вигляді зригування, блювання, посилення перистальтики і проносу. Кислоти, з надлишком утворені в кишечнику, зазнають нейтралізації внаслідок надходження солей кальцію, магнію, натрію, калію, які реагують з жирними кислотами, утворюючи мила жирних кислот, що мають у калі вигляд білуватих грудочок.

Клініка. Захворювання починається гостро з одно-, дворазового блювання одразу або через 10-20 хв після годування і 5-8-разового рідкого випорожнення зелено-жовтого забарвлення, з незначними домішками слизу і грудочок білого або жовтого кольору. Випорожнення мають квасний запах і дають кислу реакцію.

Спостерігаються здуття живота, бурчання в кишках, часте відходження газів. Змінюється поведінка дитини, періодично з’являється неспокій, може порушитися сон. Після відходження газів дитина заспокоюється і не виявляє ніяких ознак порушення стану. Температура тіла, як правило, залишається нормальною. Апетит знижується. Відбувається припинення набування маси або деяке її зниження. Живіт періодично здувається, болісний при пальпації.

Діагностика. Діагноз грунтується на анамнестичних і клінічних показниках. Використовуються показники копрологічних досліджень (у калі велика кількість нейтрального жиру, вільних жирних кислот, мил, поодиноких лейкоцитів). Біохімічні дослідження свідчать про зрушення у бік ацидозу, але ці зміни не мають великого значення - мова йде про компенсований ацидоз.

Диференційний діагноз проводять із функціональними дискінетичними розладами, які спостерігаються в дітей раннього віку у вигляді зригування, блювання, та з дисахаридазною недостатністю. Остання виключається, якщо немає плоских цукрових кривих при навантаженні нерозщепленим дисахаридом, ефекту від проведення елімінаційної дієти. Часто доводиться диференціювати з гострими розладами травлення, які виникають у дітей раннього віку внаслідок розвитку кишкових інфекцій. При цьому враховують відсутність швидкого ефекту від правильно призначеного лікування, наявність підвищеної температури та інших ознак інфекційного токсикозу, а також позитивні результати бактеріологічного дослідження.

Лікування. Терапію слід призначати залежно від віку і преморбідного фону, способу вигодовування дитини і причини, яка призвела до диспепсії (переїдання, порушення режиму харчування, зміна умов харчування, введення нової їжі ).

Основним принципом дієтотерапії при простій диспепсії є харчове розвантаження. Враховуючи, що засвоєння грудного молока при діарейних захворюваннях не порушується, дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, слід продовжувати годувати, а об’єм їжі скоротити не більш ніж до 50-70 % від вікової норми, зберігаючи при цьому фізіологічний ритм годування. Потім протягом 2-3 дн об’єм грудного молока збільшується до вікової норми. В перерві між годуванням дитині дають пити лікувальний глюкозо-сольовий розчин.

Дітям, які перебувають на штучному вигодовуванні, призначають харчове розвантаження на 6-8 год, а потім дають молочні суміші в половинній від звичайної норми дозі з подальшим поступовим встановленням нормального об’єму їжі. Перевага віддається кисломолочним сумішам, оскільки кисло-молочні бактерії пригнічують патогенну флору, а молочна кислота сприяє зсіданню білка і стимулює ферментативну активність шлунково-кишкового тракту. Після припинення блювання і покращання консистенції калу раціон дитини розширюється: відновлюється нормальний об’єм їжі і поступово вводяться необхідні щодо віку страви.

Головним принципом патогенетичної та замісної терапії при диспептичних розладах є правильно проведена регідратаційна терапія.
Передать в Facebook Передать в Twitter Stumble It Передать по почте Еще...


Наиболее просматриваемые статьи: