Online Тесты

  • Кто ты: шпион или его «находка»? (вопросов: 12)

    Граница между общительностью и излишней болтливостью порой бывает весьма размытой. Попробуй определить, по какую сторону находишься ты, ответив на вопросы этого теста...
Другие новости

Симптоми хвороби - Болі у серці

Болі та їх причини за категорією:

Болі та їх причини за алфавитом:

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Біль у серці -

Біль в серці буває пов'язана з ураженням внутрішніх органів, кістково-хрящових структур грудної клітини, міофасціальним синдромом, захворюваннями хребта та периферичної нервової системи або психогенними захворюваннями. Торакалгія може бути проявом стенокардії, інфаркту міокарда, пролапсу мітрального клапана, розшаровуючої аневризми аорти, тромбоемболії легеневої артерії, плевриту, пневмонії, злоякісного новоутворення легкого, захворювань органів шлунково-кишкового тракту (виразки шлунка або дванадцятипалої кишки, панкреатиту або раку підшлункової залози, холециститу) , діафрагмального абсцесу.

Між вираженістю болю в серці і серйозністю її причини, виявлена лише слабка залежність.

Коронарогенние ураження серця.

- Ішемія міокарда (angina pectoris). Почуття тиску за грудиною з типовою іррадіацією в ліву руку; зазвичай при фізичному напруженні, часто після їди або у зв'язку з емоційним стресом. Діагностично значущий ефект спострерігається від нітрогліцерину та після відпочинку.

- Гострий інфаркт міокарда. Відчуття близькі до описаних при ішемії міокарда, але інтенсивніші і триваліші (приблизно 30 хв), відпочинок або нітрогліцерин не позбавляють від них. Часто виникають III і IV серцеві тони.

Некоронарогенне ураження серця.

  • Міокардит.

Біль в серці зустрічається у 75-90% хворих міокардитом. Як правило, це здавлюючий, ниючий або колючий біль, частіше всього в області серця. Зв'язок з фізичним навантаженням не простежується, іноді відзначається посилення болю в наступні після навантаження дні. Нітрати біль не знімають. Чіткого зв'язку між змінами ЕКГ і больовим синдромом немає.

  • Перикардит.

Біль у серці при перикардиті є одним з провідних ознак захворювання, проте больовий синдром має певні особливості. Найчастіше біль при перикардиті виникає тільки на початку захворювання, коли відбувається тертя листків перикарда. При появі значної кількості рідини в порожнині перикарда або зрощенні порожнини біль зникає, у зв'язку з чим больовий синдром нетривалий.

При гострому сухому перикардиті біль найчастіше локалізується в області верхівкового поштовху, проте може поширюватися і на всю прекардіальну область. Рідше біль відзначається в епігастрії або в підребер'ї. Іррадіація болю в ліву руку, плече, лопатку мало характерна для перикардиту. У той же час нерідка іррадіація в праву половину грудної клітки і праве плече. За характером біль може бути тупий, ниючий або ж, навпаки, гострий, ріжучий. Характерною особливістю болю при перикардиті є залежність від дихання і положення тіла. Дихання часто поверхневе через посилення болю при глибокому диханні. Іноді пацієнти змушені приймати вимушене положення (сидять, нахилившись вперед).

  • Кардіоміопатія.

Больовий синдром зустрічається у всіх хворих кардіоміопатією, проте він найбільш характерний при гіпертрофічній кардіоміопатії. Характер болю при кардіоміопатії зазнає з перебігом захворювання певні зміни. Найчастіше спочатку виникає атипова біль (не пов'язана з фізичним навантаженням, тривала, що не знімається прийомом нітрогліцерину).

Характер і локалізація цього болю можуть досить широко варіюватися. Типових нападів стенокардії, як правило, не спостерігається. Частіше мають місце епізодичні больові напади, спровоковані навантаженням (частіше - ходьбою), в той же час основним фоном або найбільш типовим є спонтанна біль,що в тій чи іншій мірі знімається нітрогліцерином, але не так чітко, як при типовій стенокардії.

Набуті пороки серця.

Виражена гіпертрофія міокарда сприяє розвитку відносної недостатності коронарного кровообігу і розладів обмінних процесів в міокарді. У зв'язку з тим, що набуті вади серця є найбільш частою причиною гіпертрофії міокарда, біль у прекардіальній області характерна для цієї патології.

Найбільш часто біль в області серця відзначається при аортальних вадах.

Пролапс мітрального клапана.

Біль у серці при цій патології тривала, ниюча, здавлююча або щемлива, не знімається нітрогліцерином.

Міокардіодистрофія.

Клінічні прояви міокардіодистрофії мало характерні і в той же час досить різноманітні. Біль у прекардіальній області спостерігається часто і носить різноманітний характер.

Артеріальні гіпертонії.

Гіпертонічна хвороба і симптоматичні артеріальні гіпертонії досить часто супроводжуються різноманітним болем у прекардіальній області. Виділяють кілька варіантів болю. Перш за все, це біль при підвищенні артеріального тиску, обумовлена надмірним напруженням стінок аорти і стимуляцією механорецепторів міокарда лівого шлуночка. Зазвичай це тривалий ниючий біль або відчуття тяжкості в області серця.

Нейроциркуляторна дистонія (НЦД).

Біль в серці - досить частий симптом НЦД. Виділяють 4 типи больових відчуттів:

1. Проста кардіалгія - ниюча або здавлююча біль у верхівковій або прекардіальнійобласті, слабка або помірна, тривалістю від декількох хвилин до декількох годин, виявляється у 95% хворих. Ангіоневротична кардіалгія (у 25% хворих) -біль нападоподібний, короткочасний, але часто повторюється протягом доби, що стискає або давить, біль різної локалізації, що проходить переважно самостійно, але нерідко знімається краплями Вотчала, валідолом, нітрогліцерином. Може супроводжуватися занепокоєнням, відчуттям нестачі повітря, прискореним пульсом. Не супроводжується ішемічними змінами ЕКГ. У її основі, ймовірно, розлад тонусу коронарних артерій і гіпервентиляція.

2. Приступоподібна затяжна кардіалгія (кардіалгія вегетативного кризу) - інтенсивна здавлююча або ниюча біль у серці, що не знімається прийомом валідолу і нітрогліцерину, супроводжується страхом, тремтінням, серцебиттям, задишкою, підвищенням артеріального тиску. Знімається зазвичай седативними засобами у поєднанні з ß-блокаторами. Буває у 32% хворих з важким перебігом НЦД. У патогенезі має значення гіперкатехоламінемія, викликана психогенними кризами або дисфункцією гіпоталамуса.

3. Сімпаталгічна кардіалгія - печіння або пекучий біль у прекардіальній або парастернальній області, супроводжується майже завжди гипералгезією при пальпації міжреберних проміжків. Біль не знімається прийомом нітрогліцерину, валідолу і валокордину. Кращі результати дають гірчичники на ділянку серця, змочені хлоретилом, акупунктура. Спостерігається у 19% хворих. Причиною, ймовірно, є подразнення серцевих симпатичних сплетень.

4. Псевдостенокардія напруги (помилкова стенокардія) - здавлюючий, ниючий, стискаючий біль у серці або за грудиною, що виникає або посилюється при ходьбі, фізичному навантаженні. Виявляється у 20% хворих. Ймовірно, причина її - неадекватна на фізичний стрес гіпервентиляція з властивим їй розладом метаболізму міокарда.

При яких захворюваннях виникає Біль у серці:

Біль в серці, пов'язана з неврологічними захворюваннями.

Больовий синдром в серці обумовлюється різними неврологічними захворюваннями. У першу чергу, це хвороби хребта, передньої грудної стінки і м'язів плечового пояса (остеохондроз хребта та різні м'язово-фасциальні синдроми), крім того, розрізняють кардиалгию в структурі психовегетативного синдрому.

Характеристика  різних больових синдромів при захворюваннях хребта та м'язів:

Синдром м'язово-фасціального або реберно-хребетного болю (не вісцерального):

1. Досить постійна локалізація болю.

2. Безумовний зв'язок болю з напругою відповідних м'язових груп та положенням тулуба.

3. Мала інтенсивність больових відчуттів, відсутність супутніх загальних симптомів при хронічному перебігу або чітка обумовленість початку при гострій травмі.

4. Чіткі дані пальпації, що дозволяють ідентифікувати патологію: місцева болючість (обмежена) при пальпації відповідних м'язових груп, м'язовий гіпертонус, наявність тригерних зон.

5. Зменшення або зникнення болю при різних місцевих впливах (гірчичники, перцевий пластир, електро-або акупунктура, масаж або електрофізіопроцедури, інфільтрація тригерних зон новокаїном або гідрокортизоном).

Синдром радикулярного болю (в т.ч. міжреберної невралгії):

1. Гострий початок хвороби або чітке загострення при хронічному перебігу.

2. Переважна локалізація болю в зоні відповідного нервового корінця.

3. Чітка зв'язок з рухами хребта (при радикулярноїму болю) або тулуба (при невралгії).

4. Неврологічна симптоматика шийного або грудного радикуліту.

5. Різка місцева болючість в місцях виходу міжреберних нервів.

Остеохондроз хребта.

Це дегенеративно-дистрофічні ураження міжхребцевого диска, при якому процес, починаючись частіше в пульпозному ядрі, прогресивно поширюється на всі елементи диска з наступним залученням всього сегменту (тілсуміжних хребців, міжхребцевих суглобів, зв'язкового апарату). Дегенеративні зміни хребта призводять до вторинного ураження нервових корінців, що викликає біль у грудній клітці. Механізм болю пов'язаний із здавленням корінця зміщеним міжхребцевим диском з симптоматикою шийно-грудного радикуліту, запальними змінами нервових корінців, подразненням пограничного симпатичного ланцюжка, що супроводжується наряду з біллю вегетативними порушеннями.

Характер больового синдрому при остеохондрозі шийного відділу хребта може бути різний і залежить від локалізації ураження, ступеня здавлення корінців. Корінцевий біль може бути ріжучий, гострий, та стріляючий. Вона підсилюється при напруженні, кашлі, нахилах і поворотах голови. При ураженні корінця С6 турбує біль у руці, що поширюється від надпліччя по зовнішній поверхні плеча та передпліччя до I-II пальцях, гіперестезія в цих зонах, гіпотрофія і зниження рефлексів з двоголового м'яза плеча. При здавленні корінця С7 біль поширюється по зовнішній і задній поверхні плеча і передпліччя до III пальця. Поширення болю по внутрішній поверхні плеча і передпліччя до IV-V пальцях характерно для ураження корінця С8. При остеохондрозі грудного відділу хребта біль, як правило, спочатку локалізується в області хребта і лише потім розвиваються симптоми грудного радикуліту. Больовий синдром пов'язаний з рухом, провокується поворотом тулуба.

М'язово-фасціальний синдром зустрічається в 7-35% випадків. Його виникнення провокується травмою м'яких тканин з крововиливом і серозно-фіброзними екстравазатами, патологічною импульсацією при вісцеральних ураженнях, вертеброгенними чинниками. У результаті впливу кількох етіологічних чинників розвивається м'язово-тонічна реакція у вигляді гіпертонусу уражених м'язів. Біль обумовлений м'язовим спазмом і порушенням мікроциркуляції в м'язі. Характерна поява або посилення болю при скороченні м'язових груп, русі рук і тулуба. Інтенсивність больового синдрому може варіюватися від відчуття дискомфорту до сильного болю.

Синдром передньої грудної стінки спостерігається у хворих після перенесеного інфаркту міокарда, а також при некоронарогенних ураженнях серця. Можливо, він пов'язаний з потоком патологічних імпульсів з серця за сегментами вегетативного ланцюжка, що призводить до дистрофічних змін у відповідних утвореннях. У ряді випадків синдром може бути обумовлений травматичним міозитом. При пальпації виявляються розлита хворобливість передньої грудної стінки, тригерні точки на рівні 2-5-го грудинно-реберного зчленування. При плечелопатковому періартриті біль пов'язана з рухами в плечовому суглобі, відзначаються трофічні зміни кисті. Лопатково-реберний синдром характеризується болем в області лопатки з подальшим поширенням на надпліччяі шию, бічну і передню поверхню грудної клітини. При межлопатковому больовому синдромі біль локалізується в міжлопатковій області, її виникненню сприяє статичне і динамічне перевантаження. Синдром малого грудного м'яза характеризується болем в області III-V ребра по грудиноключичній лінії з можливою іррадіацією в плече.

При синдромі Тітце відзначається різкий біль у місці з'єднання грудини з хряшамі II-IV ребра. Генез синдрому можливо пов'язаний з асептичним запаленням реберних хрящів. Ксіфоідія проявляється різким болем в нижній частині грудини, що підсилюється при тиску на мечоподібний відросток. При манубріостернальному синдромі виявляється різка біль над верхньою частиною грудини або латеральніше. Скаленус-синдром обумовлений здавленням нервово-судинного пучка верхньої кінцівки між передньою і середньою драбинчастими м'язами, а також нормальним I або додатковим ребром. При цьому біль у ділянці передньої грудної клітини поєднується з болем у шиї, плечових суглобах. Одночасно можуть спостерігатися вегетативні порушення у вигляді ознобу і блідості шкірних покривів.

Психогенна кардіалгія являє собою часто зустрічаючийся варіант білю в серці, що полягає в тому, що сам феномен болю, будучи переважаючим в клінічній картині на якомусь етапі захворювання, перебуває одночасно в структурі різних афективних і вегетативних порушень, патогенетично пов'язаних з болем у серці. Біль найчастіше локалізована в зоні верхівки серця, прекардіальної області та області лівого соска. Можлива «міграція» болю. Відзначається варіабельність характеру больових відчуттів. Може бути ниючий, колючий, що давить, що стискає, пекучий або пульсуючий біль, частіше біль хвилеподібний, не знімається нітрогліцерином, в той же час може зменшуватися після валідолу та седативних препаратів. Біль, як правило, тривалий, однак можлива й короткочасний біль, який вимагає виключення стенокардії.

До яких лікарів звертатися, якщо виникає Біль у серці:

Кардіолог

Пульмонолог

Травматолог

Ортопед

Реаніматолог

Онколог

Лікар швидкої допомоги

Ви відчуваєте Болю у серці? Ви хочете дізнатися більш детальну інформацію або ж Вам необхідний огляд? Ви можете записатися на прийом до лікаря - клініка Eurolab завжди до Ваших послуг! Кращі лікарі оглянуть Вас, вивчать зовнішні ознаки і допоможуть визначити хворобу за симптомами, проконсультують Вас і нададуть необхідну допомогу. Ви також можете викликати лікаря додому . Клініка Eurolab відкрита для Вас цілодобово.

Як звернутися в клініку
Телефон нашої клініки в Києві: (+38 044) 206-20-00 (багатоканальний). Секретар клініки підбере Вам зручний день і час візиту до лікаря. Наші координати і схема проїзду вказані тут . Подивіться детальніше про всі послуги клініки на її персональній сторінці .

Якщо Вами раніше були виконані будь-які дослідження, обов'язково візьміть їх результати на консультацію до лікаря. Якщо дослідження виконані не були, ми зробимо все необхідне в нашій клініці або в наших колег в інших клініках.

У Вас Болить у серці? Необхідно дуже ретельно підходити до стану Вашого здоров'я в цілому. Люди приділяють недостатньо уваги симптомів захворювань і не усвідомлюють, що ці хвороби можуть бути життєво небезпечними. Є багато хвороб, які спочатку ніяк не проявляють себе в нашому організмі, але в підсумку виявляється, що, на жаль, їх вже лікувати занадто пізно. Кожне захворювання має свої певні ознаки, характерні зовнішні прояви - так звані симптоми хвороби . Визначення симптомів - перший крок у діагностиці захворювань в цілому. Для цього просто необхідно по кілька разів на рік проходити обстеження у лікаря , щоб не тільки запобігти страшну хворобу, але й підтримувати здоровий дух у тілі і організмі в цілому.

Якщо Ви хочете задати питання лікарю - скористайтеся розділом онлайн консультації, можливо Ви знайдете там відповіді на свої питання і прочитаєте поради по догляду за собою . Якщо Вас цікавлять відгуки про клініки та лікарів - спробуйте знайти потрібну Вам інформацію на форумі . Також зареєструйтесь на медичному порталі Eurolab, щоб бути постійно в курсі останніх новин і оновлень інформації на сайті, які будуть автоматично надсилатися Вам на пошту.

Інші види болю на літеру "С":

Карта симптомів і видів болю призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. EUROLAB не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на порталі інформації.
Cимптомы болезней Якщо Вас цікавлять ще якісь симптоми хвороб і види болю або у Вас є будь-які інші питання та пропозиції - напишіть нам , ми обов'язково постараємося Вам допомогти.