Online Тесты

 • Предрасположены ли Вы к раку груди? (вопросов: 8)

  Для того, что бы самостоятельно принять решение, насколько для Вас актуально провести генетическое тестирование на определение мутаций в гене BRCA 1 и BRCA 2 ответьте, пожалуйста, на вопросы данного теста...
Другие новости

Симптоми хвороби - Болі головні у дітей

Болі та їх причини за категорією:

Болі та їх причини за алфавитом:

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Біль головний у дітей -

Головний біль у дітей - дуже поширене явище і міцно займає серед хворобливих станів друге місце після болей у животі.

У немовлят він проявляється плачем, підвищеним збудженням, порушенням сну, блювотою, фонтануючим відрижкою. У 1,5-2 роки діти вже в стані диференціювати біль, можуть показати, де болить, часто просяться полежати, скаржаться на втому.

Статистичні дані свідчать, що 36% всіх дівчат і 29% - хлопчиків у віці від 7 до 16 років скаржаться на головний біль.

Головні болі органічного походження внаслідок ураження ЦНС досить рідкісні (0,5-1% всіх головних болів).

Важкі головні болі можуть виникати при менінгітах, епілепсії та іншої патології. У молодшому віці причиною головного болю в деяких випадках є родова травма, що виражається в підвищенні внутрішньочерепного тиску, розвитку так званого гіпертензійного синдрому, гіпердіагностика якого характерна для педіатрії. Причиною можуть бути офтальмологічна або ЛОР-патологія, якщо закладені пазухи носа при запущеному гаймориті або неправильно підібрані окуляри. Якщо б батьки вчасно звертали увагу на затяжну нежить або купували окуляри не в першій же лавці, а в хорошому магазині "Оптика", то 5-7% дітей, які страждають від головних болів органічної природи, одужали б.

При яких захворюваннях виникає Біль головний у дітей:

1. Мігрень. 23% всіх дітей, які скаржаться на головні болі, страждають мігренню. Клініка мігрені у дітей досить специфічна. Ми використовуємо діагностичні критерії Міжнародної асоціації з вивчення головного болю (1988) та запропоновані раніше Prensky (1976) критерії, застосовувані в дитячому віці. Відповідно до його пропозиції, мігрень у дітей визначається, як повторні головні болі (при відсутності патологічних симптомів у період між нападами), що супроводжуються принаймні трьома з шести наступних симптомів:

 • Біль у животі, нудота, блювота;
 • Однобічна локалізація болю, або гемікранія;
 • Пульсуючий характер болю;
 • Значне поліпшення самопочуття після короткого періоду сну;
 • Аура, яка може бути візуальною, сенсорною або моторною;
 • Сімейний анамнез мігрені.

Вікові піки дитячої мігрені

 • 7 років (раніше відповідало віку першого класу)
 • 13-15 (період статевого дозрівання). До речі, до 13-15 років на хронічний головний біль частіше скаржаться хлопчики, але вже з 14 років дівчата «вириваються» вперед і протягом усього подальшого життя утримують тут лідируючі позиції.

Особливості дитячої мігрені

 • Напад коротший за дорослий: він триває від півгодини до 5 годин.
 • Існує особливий зв'язок дитячої мігрені з психічною сферою, що провокує розвиток різних емоційних та мотиваційних розладів. Найчастіше вони проявляються зниженням апетиту, різким зниженням фону настрою, безпричинної «нудьгою» - дитина нічим не займається, йому все нецікаво.
 • До речі, якщо дитина страждає на мігрень, швидше за все, її мама і (або) тато також хворіють на неї.
 • Для дітей характерно нерідко поєднання мігрень і запаморочення - так звана базилярна мігрень, що виявляється головним болем, непритомністю, запамороченням, сонливістю.
 • Практично кожен напад мігрені супроводжується шлунково-кишковими розладами. Але також можлива ситуація, що напад протікає абсолютно нетипово, без головного болю, і виявляється мігрень у даному випадку лише хворим животиком.
 • У дітей набагато частіше спостерігають ауру нападу мігрені.
 • Особливим провокуючим фактором для розвитку мігрені є пубертат, коли організм бурхливо перебудовується у зв'язку з настанням статевого дозрівання, тому саме в цей період батьки повинні особливо уважно ставиться до скарг дітей на головний біль.

Але прогноз при дитячій мігрені в цілому хороший. Встановлено, що у 41% дітей, що страждали на тяжку форму цієї хвороби, 16 років не спостерігалося її атак, а у 35% - 6 років. Але, на жаль, до 30 років у 60% з них мігренозні атаки все ж таки були.

Батькам слід знати: у дитини, страждає мігренню, особливо чутливий тип нервової системи, яка реагує на різні подразники больовими відчуттями по ходу судин головного мозку і скальпа. Тому дуже важливо з допомогою лікаря максимально виявити всі фактори, що провокують напади, і по можливості виключити їх з життя дітей. Не рекомендується давати їм продукти, що викликають напади мігрені. Це перш за все зрілі сири, ковбаси, кисла капуста, м'ясний бульйон, шоколад, цитрусові. Звичайно, для однієї дитини цей список не повний, а для іншого визнані шкідливими продукти абсолютно нешкідливі. Ось тут повинні спрацювати знання лікаря і спостережливість мам і бабусь.

2. Головні болі напруги є найбільш частими у дітей. Головні болі напруги відзначається у 70-75% дітей, які скаржаться на цефалгію. Головний біль напруги частіше носить дифузний характер. Головні болі напруги частіше локалізується в лобовій і лобно-скроневих, рідше - в тім'яних областях (місце болю діти показують долонькою). Характер болю ниючий, що давить, що стискає, частіше він виникає у другій половині дня. Головні болі напруги нерідко провокується перевтомою в школі, стресами і метеорологічними чинниками. Біль триває від одної до декількох годин, часто проходить самостійно при зміні роду діяльності, після відпочинку, короткого сну. У міру зростання дитини відзначається тенденція до почастішання головних болей напруги без зміни його характеру.

Хронічні головні болі можуть бути наслідком різних психічних порушень. Тривалі і нескінченні, вони виникають на фоні зниженого настрою - при стресі, депресивному стані, викликаному змінами обставин життя дитини, надмірними спортивними навантаженнями.

3. Головні болі при лор-захворюваннях. Дуже часто головні болі у дітей з'являються на тлі загальноінфекційних захворювань і запальних процесів з боку ЛОР-органів. Головні болі при дитячих інфекціях з'являються в гострий період хвороби або безпосередньо йому передують. Токсична дія на судини головного мозку, роздратування мозкових оболонок, висока температурна реакція і схильність до підвищення внутрішньочерепного тиску роблять такі болі досить інтенсивними. Однак із зникненням гострих проявів хвороби вони зазвичай зменшуються і потім проходять. Лікування інфекційних захворювань у дітей, що супроводжуються головними болями, має обов'язково включати жарознижуючі, знеболюючі засоби та препарати, що знижують внутрішньочерепний тиск.

Патологія лор-органів (гайморит, тонзиліт, фронтит, аденоїдні розростання) нерідко стають самостійною причиною появи головних болей у дітей, дуже часто носять стійкий характер, незважаючи на активно проведене лікування. Позбавлення від них залежить від повного лікування хронічних вогнищ інфекції в носоглотці з наступною обов'язковою їх профілактикою. Дуже корисно застосування морських ванн і загартовування організму дитини.

4. Головні болі при нейроінфекціях. У клінічній картині нейроінфекціонного захворювання вони є обов'язковим симптомом і завжди поєднуються з іншими ознаками ураження нервової системи (до них відносяться блювота, порушення свідомості, судоми і осередкові симптоми у вигляді рухових і чутливих порушень і розладів функції тазових органів). Ці прояви хвороби обумовлені важким ураженням оболонок і речовини головного і спинного мозку.

5. Головні болі у дітей при пухлинах головного мозку. Це одна з ранніх ознак такого грізного захворювання. Нерідко в початкових стадіях пухлин ці болі довго залишаються єдиним симптомом прояву хвороби. Особливістю їх є стійкий, постійний характер, виникають вони з ранку, і хворі часто прокидаються вранці з головним болем. Супутня таким болям блювота буває багаторазовою і не приносить хворому полегшення. У подальшому до цих скарг приєднуються симптоми вогнищевого ураження нервової системи в залежності від локалізації патологічного процесу.

6. Головні болі і патологія органу зору. Такі болі часто з'являються у дітей шкільного віку, і вони погано знімаються анальгетиками. Характерна безпосередній зв'язок головних болей з тривалою напругою зору під час читання, малювання, креслення або перегляду телевізійних передач. Як правило, ці болі зникають після обмеження зорової навантаження і додаткової корекції зору.

Найбільш поширені причини головного болю у дітей шкільного віку

 • Різні інфекції (у дітей перших 6 міс. При виникненні головного болю висока ймовірність менінгіту).
 • Психічні порушення.
 • Мігрень.
 • Черепно-мозкова травма.
 • Емоційне напруження, стрес.
 • Короткий або, навпаки, занадто довгий сон.
 • Тривалий перегляд телевізора або гра за комп'ютером.
 • Стрес в сім'ї.
 • Стрес і невдачі в школі (страх перед контрольними роботами або поганою оцінкою і т. д.).
 • Різка зміна погоди.
 • Розчарування, нездійснені мрії і надії (особливо у дівчаток).
 • Надмірно інтенсивні заняття спортом.
 • Нерегулярне харчування (в ряді випадків - просто пропущений обід).
 • Непереносимість деяких продуктів, наприклад, сиру, шоколаду, молока і т. д.

Поради для батьків при головному болю у дитини

 • Маленькі діти не вміють скаржитися на головний біль, але стають неспокійними і дратівливими.
 • При частих головних болях у дітей обов'язково слід встановити їх причину з допомогою лікаря.
 • У школярів причиною головних болей найчастіше буває перевтома.
 • Треба спланувати день дитини так, щоб у нього був вільний час для відпочинку (гра на комп'ютері не в рахунок), а також щоб фізичні і психічні навантаження не перевищували його можливостей.
 • Під час нападу болю будьте, по можливості, поряд з дитиною. Однак не можна допускати, щоб дитина через головні болі перетворився на домашнє «божество», це сприяє закріпленню патологічного больового рефлексу, особливо у випадку психогенного болю.

Обстеження дітей, які страждають головним болем, починається з ретельного вивчення скарг, історії розвитку захворювання і уважного лікарського огляду. Якщо отримані при цьому дані типові для мігрені або головного болю напруги, то вдаватися до додаткових досліджень немає необхідності. Однак якщо при огляді виявляють симптоми органічного ураження центральної нервової системи, то спеціальні інструментальні та лабораторні дослідження для уточнення діагнозу мають істотне значення. Їх не треба боятися. Навпаки, не затягуючи, виконайте всі запропоноване лікарем. Бо тільки тоді результат лікування вашої дитини буде забезпечений максимально.

До яких лікарів звертатися, якщо виникає Біль головний у дітей:

Невролог

Інфекціоніст

Дитячий психолог

Психіатр

Ви відчуваєте болю головного у дітей? Ви хочете дізнатися більш детальну інформацію або ж Вам необхідний огляд? Ви можете записатися на прийом до лікаря - клініка Eurolab завжди до Ваших послуг! Кращі лікарі оглянуть Вас, вивчать зовнішні ознаки і допоможуть визначити хворобу за симптомами, проконсультують Вас і нададуть необхідну допомогу. Ви також можете викликати лікаря додому . Клініка Eurolab відкрита для Вас цілодобово.

Як звернутися в клініку
Телефон нашої клініки в Києві: (+38 044) 206-20-00 (багатоканальний). Секретар клініки підбере Вам зручний день і час візиту до лікаря. Наші координати і схема проїзду вказані тут . Подивіться детальніше про всі послуги клініки на її персональній сторінці .

Якщо Вами раніше були виконані будь-які дослідження, обов'язково візьміть їх результати на консультацію до лікаря. Якщо дослідження виконані не були, ми зробимо все необхідне в нашій клініці або в наших колег в інших клініках.

У Вас болить голова? Необхідно дуже ретельно підходити до стану Вашого здоров'я в цілому. Люди приділяють недостатньо уваги симптомів захворювань і не усвідомлюють, що ці хвороби можуть бути життєво небезпечними. Є багато хвороб, які спочатку ніяк не проявляють себе в нашому організмі, але в підсумку виявляється, що, на жаль, їх вже лікувати занадто пізно. Кожне захворювання має свої певні ознаки, характерні зовнішні прояви - так звані симптоми хвороби . Визначення симптомів - перший крок у діагностиці захворювань в цілому. Для цього просто необхідно по кілька разів на рік проходити обстеження у лікаря , щоб не тільки запобігти страшну хворобу, але й підтримувати здоровий дух у тілі і організмі в цілому.

Якщо Ви хочете задати питання лікарю - скористайтеся розділом онлайн консультації, можливо Ви знайдете там відповіді на свої питання і прочитаєте поради по догляду за собою . Якщо Вас цікавлять відгуки про клініки та лікарів - спробуйте знайти потрібну Вам інформацію на форумі . Також зареєструйтесь на медичному порталі Eurolab, щоб бути постійно в курсі останніх новин і оновлень інформації на сайті, які будуть автоматично надсилатися Вам на пошту.

Карта симптомів і видів болю призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. EUROLAB не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на порталі інформації.
Cимптомы болезней Якщо Вас цікавлять ще якісь симптоми хвороб і види болю або у Вас є будь-які інші питання та пропозиції - напишіть нам , ми обов'язково постараємося Вам допомогти.