Гормональні зміни перед пубертатним періодом. Адренархе. Гонадархе. Телархе. Пубархе. Менархе.

Адренархе - зростання продукції андрогенів наднирковими залозами - виникає між 6 і 8-м роками життя. У надниркових залозах починається регенерація ретикулярної зони, яка була пригнічена відразу після народження дівчинки, із супутнім підвищенням активності Р450 мікросомальних ензимів. Цей внутршній шар кори надниркових залоз є відповідальним за секрецію статевих стероїдних гормонів. У результаті зростає продукція андрогенних стероїдних гормонів надниркових залоз - дегідроепіандростерону сульфату (ДГЕАС), дегідроепіандростерону (ДГЕА) й андростендіону, що має місце від 6-8 до 13-15 років.

Гонадархе - встановлення нормальної функції яєчників - починається близько 8 років, коли зростає пульсуюча секреція ГнРГ гіпоталамусом. Це веде до стимуляції синтезу гонадотропінів ФСГ і ЛГ передньою часткою гіпофіза, що відбувається переважно під час сну і не супроводжується ніякими фенотиповими змінами.

Першою ознакою пубертатного періоду є збільшення пульсаційної секреції ЛГ вночі. Цю пульсаційну секрецію ЛГ вночі змінює пульсаційна секреція ЛГ і ФСГ протягом дня, що призводить до зростання рівня естрогенів внаслідок росту фолікулів у яєчниках. Позитивний зворотний зв’язок від збільшення рівня естрадіолу ініціює пік ЛГ, необхідний для індукції овуляції.

Адренархе не є обов’язковим для нормальної функції яєчників - гонадархе. Це підтверджується тим фактом, що пацієнтки з гіпофункцією кори надниркових залоз мають нормальний пубертатний розвиток. Яєчники, в свою чергу, можуть починати функціонувати до адренархе у разі передчасного пубертатного розвитку. З іншого боку, гонадна функція не є необхідною для функції надниркових залоз - доказом є нормальне адренархе у пацієнток з дисгенезією гонад.

Першою фенотиповою зміною в пубертатному пе єiоді в більшості випадків є початок розвитку молочних залоз (телархе), який відбуваться близько 10 років. Але інколи може спостерігатися збільшення швидкості лінійного росту за 1-2 роки до початку телархе, сповщаючи про початок пубертатного розвитку. Після телархе починає розвиватись лобкове оволосіння, пубархе (нерідко разом з аксилярним), що має місце близько 11 років. Подальшими подіями звичайно є пубертатний стрибок росту (9 см/рік), який спостерігається близько 12 років і, нарешті, менархе - близько 13 років. Менархе відбувається звичайно через 2-2,5 роки після телархе. Нормальний пубертатний розвиток починається у межах 2,5 стандартних відхилень від середніх значень, тобто між 8 і 14 роками.

Телархе. Першою стадією телархе є розвиток бруньок молочних залоз, що звичайно відбувається близько 10-11 років. Телархе звичайно є першою фенотиповою зміною в серії подій пубертатного віку і виникає внаслідок зростання рівня циркулюючих естрогенів. Водночас із телархе відбувається естрогенізація слизової оболонки піхви і розвиток піхви і матки. Подальший розвиток молочних залоз відбувається протягом пубертатного і підліткового періоду. Відповідні зміни молочних залоз поділяють на 5 стадій, згідно з класифікацією Маршалла і Таннера (Marshall, Tanner).

Пубархе. Початок росту лобкового волосся звичайно відбувається після телархе, приблизно в 11-12 років, і часто супроводжується ростом аксилярного волосся. Пубархе звичайно відбувається після телархе, але одночасний розвиток телархе і пубархе також є нормальним. У представниць чорної раси пубархе може передувати телархе, що не є патологією. Розвиток лобкового й аксилярного оволоссіння відбувається вторинно внаслідок збільшення концентрації циркулюючих андрогенів. Інколи поняття пубархе й адренархе вживають як синоніми, але це не зовсім вірно. Пубархе - розвиток лобкового оволосіння, що відбувається під дією надниркових андрогенів у віці після 10 років у стадії пубертатного розвитку, а адренархе - активізація синтезу андрогенів у надниркових залозах, що відбувається між 6 і 8-м роками життя і передує початку пубертатного розвитку.

Пубертатний стрибок росту. Збільшення секреції естрогенів стимулює продукцію гормону росту, який, в свою чергу, стимулює інсуліноподібний фактор росту І, що сприяє збільшенню соматичного росту. Пубертатний стрибок росту характеризується прискоренням росту дівчинки, що починається у віці 9–10 років і досягає максимальної швидкості між 12 і 13-м роками (9 см/рік).

Але ці взаємовідношення є дозозалежними і надмірний рівень естрогенів призводить до пригнічення виділення гормону росту і соматомедину-С. У подальшому, внаслідок впливу естрогенів на припинення росту епіфізарних зон росту довгих трубчастих кісток, за швидким стрибком росту може статися припинення росту.


Наиболее просматриваемые статьи: