Наркоманія та токсикоманія |
|
Наркоманія - хвороба, яка виникає внаслідок систематичного вживання речовин, що включені до переліку наркотиків, проявами якої є залежність від цих речовин - психічна та фізична.
Токсикоманією називають хворобу, яка характеризується подібною до наркоманії психічною та фізичною залежністю від речовин, які не включені до переліку наркотиків.
Наркотик - речовина, зловживання якою, беручи до уваги соціальну небезпеку, визнане таким внаслідок його властивості при одноразовому вживанні викликати приємний психічний стан, а при систематичному - психічну та фізичну залежність.
Офіційним визнанням речовини наркотичною є її включення до переліку наркотиків наказом міністра охорони здоров’я. Цей перелік складають на основі міжнародних конвенцій про наркотики та психотропні речовини.
Психоактивна токсична речовина може мати такі ж властивості, що й наркотик, але її соціальна небезпека не така висока.
Деякі речовини за різних часів то відносили до наркотиків, то не вважали їх такими, наприклад барбаміл, ефедрин.
Етіопатогенез
Наркоманії та токсикоманії є поліетіологічними захворюваннями, у виникненні яких мають значення численні фактори:
Але найважлившим фактором є тип речовини, яка вживається. Механізми наркотичного ефекту та залежності від психоактивних речовин здебільшого невідомі. В останні десятиріччя вивчається дія наркотиків на структури та функції синапсів, досліджуються порушення обміну ацетилхоліну та інших нейромедіаторів у ЦНС, а також проводяться пошуки шляхів лі кування наркоманій за допомогою впливу на нейромедіаторні системи.
Важливим у вивченні патогенезу наркоманій стало відкриття у середині 50-х років Olds і Milner ефекту самостимулювання, яке дало змогу припустити, що наркотизація створює позитивну мотивацію, визначаючи потребу у постійному підкріпленні та повторюванні.
Класифікація психоактивних речовин (ВОЗ, 1990)
На Україні найбільш розповсюдженим є незаконний обіг опіатів.
Синдромологія
Основними синдромами, які зустрічаються у клініці наркоманій і токсикоманій, є: