Стенокардія. Клінічні особливості.

Стенокардія (дослівно - стиснення серця) - больовий синдром, що відображає скороминучу шемію міокарда.

Клінічно больовий синдром проявляється деякими особливостями, які роблять його патогномонічним для стенокардії, і характеризується як нападоподібне відчуття стиснення, жару, дискомфорту в ділянці грудини або серця, з іррадіацією болю в ліву руку, ліве плече або під ліву лопатку, в шию, нижню щелепу, зуби, ліву мочку вуха; біль виникає внаслідок фізичного, емоційного напруження або в стані спокою. Напад може супроводжуватися почуттям страху, нестачею повітря; хворий намагається не рухатися - «завмирає», іноді тримається рукою за серце, характерною є короткочасність болю (від 1 до 20 хв), період зростання болю більш тривалий, ніж період його зникнення. Діагностичне значення має купіруючий ефект нітрогліцерину, який настає протягом 5 хв після його прийому. Слід пам’ятати про можливість безбольових форм шемії міокарда й атипових формах. Еквіваленти стенокардії - задишка, кашель (прояви гострої лівошлуночкової недостатності серця), біль у ділянці іррадіації без больових відчуттів за грудиною, напад аритмії у разі фізичного напруження. Стенокардія може виникнути рефлекторно за наявності жовчнокам’яної хвороби, патології кардіального відділу шлунка (виразка, рак тощо); іноді оперативні втручання, маніпуляції на зубі (екстракція, депульпація) можуть спричинити напад стенокардії. У хворих на ІХС можуть мати місце болі в лівій половині нижньої щелепи (іррадіація болю під час нападу стенокардії).

Під час опитування хворого потрібно виявити фактори ризику, динаміку розвитку хвороби, а саме: коли вперше виник біль, причини його появи, частота нападів, тривалість, чи виникає біль у стані спокою, уточнити ефективність дії нітроглі церину. Пульс у таких хворих може бути повільним, ритмічним, іноді відзначаються тахікардія, екстрасистолія, підвищення артеріального тиску. Під час перкусії та аускультації серця можна не виявити відхилень від норми, якщо у хворого немає інших захворювань серця.

На ЕКГ, знятій під час нападу стенокардії, у 2/3 випадків виявляються минуща депресія, або елевація сегмента ST, або зміни зубця Т. Біохімічне дослідження крові відхилень від норми не виявляє.

Клінічні особливості різних форм стенокардії

Стабільна стенокардія напруження. Характеризується стабільним перебігом. Залежно від навантаження, що спричинило больовий напад, розрізняють 4 функціональних класи (ФК) її прояву (згідно з класифікацією Канадського серцевосудинного товариства, 1974).

I ФК: хворий добре переносить звичайні фізичні навантажен ня. Напади стенокардії виникають тільки внаслідок наванта ження, що відбуваються з високою інтенсивністю.

II ФК: напади виникають під час ходьби по рівній поверхні на відстань понад 500 м, під час підйому по сходинках більш ніж на один поверх.

III ФК: напади виникають під час ходьби в нормальному темпі по рівній поверхні на відстань 100-500 м, під час підйому по сходинках на один поверх.

IV ФК: напади стенокардії розвиваються під час ходьби по рівній поверхні на відстань, менше 100 м, характерне їх виникнення в стані спокою.

Спонтанна стенокардія виникає часто вночі . Опитування хворих дозволяє виявити кілька варіантів розвитку нічної стенокардії.

Пробудження у зв’язку з нападом стенокардії через 13 год після засипання пов’язане зі збільшенням переднавантаження - це є різновидом лівошлуночкової недостатності серця. Запобігти такій стенокардії можна з допомогою пролонгованих нітратів, серцевих глікозидів, а також прийому фуросеміду за 5 год до сну.

Стенокардія, яка виникає в передранішні години і супроводжується кошмарними сновидіннями, спричинена підвищенням АТ і почастшанням серцевих скорочень. Запобігти їй можна з допомогою вживання (3адреноблокаторів, фенобарбіталу, амітриптиліну.

Стенокардія, яка виникає одного і того ж самого часу вночі і при цьому період зростання болю дорівнює періоду його зникнення, спричинюється спазмом коронарної артерії (особлива варіантна стенокардія Принцметала). Її профілактику здійснюють вживанням антагоністів кальцію (верапаміл, коринфар); (3адреноблокатори можуть погіршити перебіг такої стенокардії у зв’язку з активацією (3адренорецепторів, що призведе до посилення коронароспазму. За наявності такої стенокардії на ЕКГ виявляється минуща елевація сегмента ST над ізолінією.


Наиболее просматриваемые статьи: