Стоматит: причини виникнення, симптоми, лікування та профілактика стоматиту

Кожен п'ятий українець стикався з таким неприємним захворюванням порожнини рота, як стоматит. Проявляється він у різних формах - від заїд в куточках рота до вірусних форм з виникненням язвочок і пухирців в ротовій прожнині (наприклад, герпетичний). То в чому ж причина виникнення цього захворювання, які існують форми стоматитів, як він проявляється і як з ним можна боротися?

Швидкий перехід:

У перекладі з грецької мови стоматит означає «рот». Цей термін сьогодні використовують для визначення ряду захворювань, які уражають слизову оболонку рота. Виключення з цієї групи становлять: хейліт (ураження губ), глосит, палатиніт (ураження піднебіння). Хоча заразним це захворювання не є, але воно досить поширене. Причому, перехворівши їм один раз, ви ризикуєте перехворіти і вдруге.

Поставити правильний діагноз при стоматиті досить складно, оскільки з медичної точки зору будь-яких тестів, що визначають цю хворобу, не існує. Лікарі визначають ураження слизової оболонки рота «на око», тобто чисто візуально. Інша складність у постановці діагнозу при ураженні рота полягає в тому, що стоматит може виявитися проявом ряду інших, більш серйозних хвороб.

Причини виникнення стоматиту

На жаль, і донині етіологія стоматиту залишається не виявленою. Причинами захворювання слизової можуть стати шкідливі бактерії, що вражають безпосередньо ротову порожнину, хвороби ШКТ, авітаміноз, нервові порушення, серцево-судинні захворювання, ослаблення імунітету, анемія, гормональні коливання, нервові порушення, злоякісні пухлини, зрештою, спадковість і травми слизової оболонки порожнини рота.

Серед інших факторів, що впливають на розвиток цього захворювання, можна назвати наступні причини:

  • недотримання гігієнічних норм (з цієї причини часто зустрічається стоматит у дітей),
  • карієс,
  • погано виконане зубне протезування,
  • дисбактеріоз порожнини рота,
  • прийом медикаментозних препаратів (при індивідуальній непереносимості),
  • вживання алкогольних напоїв та зловживання тютюновими виробами,
  • алергія на ті чи інші продукти.

Підвищує ризик захворювання стоматитом і використання зубних паст, до складу яких входить лаурилсульфат натрію.

Симптоми стоматиту

Первинний симптом стоматиту, який може бути помічений самостійно, - це легке почервоніння слизової рота. З часом слизова опухає, з'являються болі, печіння. Якщо виявленій проблемі не приділити належної уваги, слизова почне покриватися невеликими ранками круглої або овальної форми, білого і сірого кольору, з плівкою зверху і ореолом червоного кольору. Зауважимо, що тканина навколо цих запалень виглядає неушкодженою і є здоровою.

стоматит

Виразки з'являються під язиком, на внутрішній стороні щік і губ, вони настільки болючі, що змушують хворого відмовлятися від їжі, а пиття приймати виключно через трубочку для коктейлю. Але це при запущеній формі, коли вогнищ ураження багато, а їх глибина і розміри - значні. Для легких форм характерна наявність однієї-двох ранок.

З появою значної кількості виразок починає підвищуватися температура, погіршується самопочуття в цілому, запалюються лімфатичні вузли, з'являється головний біль, знижується апетит, можуть виникати запори.

Стоматит у дітей часто супроводжується підвищеним блювотним рефлексом (особливо проявляється після прийому їжі), підвищеним слиновиділенням, сильним почервонінням рота і білим нальотом на піднебінні.

Форми захворювання

Форм цього захворювання існує безліч. Ми розглянемо лише деякі, що зустрічаються найбільш часто.

Катаральний стоматит. Ця форма стоматиту зустрічається найбільш часто. Характерні ознаки: набряклість, болючість, почервоніння слизової рота, поява білястого нальоту, підвищене виділення слини, неприємний запах з рота, кровотеча з ясен. Катаральний стоматит у дітей може з'являтися в результаті неналежного догляду за порожниною рота. Також причинами можуть стати зубні камені, карієс, кандидоз порожнини рота, гельмінтоз і захворювання шлунково-кишкового тракту.

Виразковий. Це більш важка форма захворювання. Може розвинутися як ускладнення катарального стоматиту, а може протікати як самостійне захворювання. Найчастіше ця форма спостерігається у людей, які страждають захворюваннями крові або серцево-судинної системи, виразковою хворобою шлунка, хронічним ентеритом.

Виразковий стоматит уражає всю товщину слизової, провокує підвищення температури до 37,5°, викликає головний біль, слабкість, хворобливість і збільшення лімфатичних вузлів. Процес прийому їжі стає вельми неприємним, оскільки супроводжується підвищеною болем.

Афтозний. Такий стоматит також може з'явитися внаслідок захворювань ШКТ, вірусних інфекцій, алергічних реакцій або ж бути спадковим. Симптоматика захворювання наступна: поява на слизовій оболонці одиничних афт (ранок), або їх скупчень, погане самопочуття, болі в області виразкових уражень, висока температура. Розмір афт невеликий - всього 3-5мм, колір - біло-сірий з тонким червоним ореолом по краю ураження. Хвороба може бути не тільки гострою, але і хронічною в стадії ремісії або загострення (хронічний рецидивуючий афтозний стоматит).

Кандидозний. Ця форма захворювання має грибкову природу. Найчастіше зустрічається такий стоматит у дітей і людей похилого віку. Причина - паразитування грибка роду Candida.

Найчастіше розвиток кандидозного стоматиту спровокований тривалим лікуванням антибактеріальними препаратами або загостренням якого-небудь хронічного захворювання. Симптоматика: відчуття печіння в гортані і ротовій порожнині, білястий наліт у роті, кровотеча і гіперемія слизової оболонки, втрата смаку або поява неприємного присмаку у роті. Захворювання може передаватися статевим або побутовим шляхом.

Герпетичний або герпесный. Зустрічається такий стоматит у дітей і у дорослих. Причина - вірус простого герпесу. Захворювання може бути хронічним або гострим. При легкій формі в порожнині рота з'являються лише кілька невеликих пухирців, що нагадують афти. При важкій формі - ці висипання численні, з'являється набряк, підвищується слиновиділення, що провокує стан нудоти, збільшуються лімфовузли, зростає температура. Прийом їжі - болючий. Небезпека цієї форми стоматиту полягає в тому, що вірус герпесу, який є причиною захворювання, в людському організмі залишається навіть після одужання хворого.

Лікування стоматиту

Стоматит, лікування якого не було розпочато вчасно, може перейти в запущену або хронічну форму. Це потрібно пам'ятати в першу чергу!

Перше, до чого вдаються, починаючи лікування стоматиту, це до процедури професійної гігієнічної чистки - видалення м'якого нальоту і зубного каменю. Також заліковують зуби, уражені карієсом. Для слизової оболонки прописують антисептичні полоскання. Полоскати уражену слизову слід протягом усього дня (чим більше, тим краще), теплим розчином календул або ромашки. Якщо форма стоматиту була катаральною, то при такому підході пацієнт одужує за 5-10 днів.

Якщо форма стоматиту афтозна або виразкова, місцеве лікування повинно поєднуватися із загальнозміцнюючою терапією. Якщо форма захворювання - кандидозна, в схему лікування обов'язково вписуються протигрибкові препарати. Якщо стоматит - це лише наслідок якого-небудь іншого захворювання, в першу чергу слід братися за усунення першопричини.

У період лікування слід обов'язково дотримуватися встановленої дієти, відмовитися від гарячої, гострої, грубої і холодної їжі, уникати вживання алкоголю, та відмовитися від шкідливих звичок (впершу чергу від куріння).

Лікування стоматиту в домашніх умовах

Лікування стоматиту слід почати із застосування трав'яних відварів імуностимулюючої, протизапальної і антисептичної дій. Наприклад, лікарі рекомендують полоскати уражену слизову відваром календули, оскільки ця рослина має потужну протизапальну та протимікробну дію, а також сприяє загоєнню ран. Ще один відмінний антисептик - ромашка. Причому застосовувати її можна не тільки в якості відвару для полоскання, але і пити, як чай.

Не варто забувати і про загальне зміцнення організму. Так, корисним буде відвар шипшини – джерела вітамінів, які так необхідні людині. Шипшина підвищує імунітет, гальмує запальні процеси і бореться з шкідливими бактеріями.

Але не варто забувати, що вірусні та грибкові форми захворювання суто трав'яними відварами вилікувати не вийде, бо вони до трав'яних настоїв абсолютно нечутливі, і без медикаментозного лікування одужання хворого неможливе.

Профілактика стоматиту

Найголовніший  профілактичний засіб проти стоматиту – точне виконання всіх правил гігієни ротової порожнини. Лікарі рекомендують чистити зуби вранці і ввечері перед сном, регулярно (2 рази на рік) відвідувати стоматологічний кабінет для профоглядів, щоб контролювати стан здоров’я зубів.

Присутність в ротовій порожнині протезів або брекетів вимагає набагато більшої уваги, оскільки є ймовірність травмування слизової оболонки ротової порожнини.

Для профілактики стоматиту слід бути дуже уважним і розбірливим у продуктах харчування, особливо якщо ви страждаєте на харчову непереносимість до яких-небудь продуктів. Подібні продукти необхідно назавжди виключити з раціону. Не рекомендується часто споживати пряну, гостру, солону і хрустку їжу, яка викликає роздратування або травмування, а також алкогольні напої, апельсиновий і томатний сік.

Необхідно скласти збалансований раціон з достатньою кількістю мікроелементів і вітамінів. Недостатня їх кількість може призвести до рецидиву захворювання. Ймовірність повторного прояви хвороби особливо підвищується при ослабленні імунітету.

Крім того слід пам’ятати, що тей хто, хоча б раз переніс стоматит, потрапляє в групу ризику його повторної прояви. Таким людям вкрай необхідно дотримуватися всіх правил гігієни ротової порожнини, позбутися шкідливих звичок, правильно харчуватися, мінімізувати стреси і нервові потрясіння.

Стоматит у вагітних жінок

Медична статистика свідчить про те, що у кожної другої вагітної жінки буває стоматит. А причиною цього є порушення гормонального фону в організмі. Перебіг цього захворювання у жінки характеризується появою ранок на слизовій оболонці рота, почервонінням піднебіння, щік, губ. Потім почервоніння переростають у ерозії і виразки, які виглядають як білі плямами з нальотом. Вони не просто створюють дискомфорт – це біль і неможливість нормально харчуватися.

Вірусні інфекції сприяють розвитку у вагітної герпетичного стоматиту, грибкові - кандидозного. Додатковим фактором розвитку хвороби є куріння майбутньої мами. Несвоєчасне звернення до лікаря при стоматиті може мати небезпечні наслідки. Поширення інфекції за межі рота здатне спровокувати запалення слизової оболонки статевих органів, високу температуру і зневоднення організму.

Але боятися стоматиту не варто. Він добре піддається лікуванню при своєчасному зверненні до лікаря і точному дотриманні його призначень.

На практиці для діагностики стоматиту у вагітних жінок лікар оглядає порожнину рота пацієнтки та  вивчає її медичну картку. Спеціальних тестів на визначення стоматиту у майбутніх мам не існує. А симптоми цього захворювання під час вагітності такі ж, як і у всіх хворих. При вагітності жінка, хвора стоматитом, теж відчуває біль під час прийому їжі, підвищення температури тіла, посилене слиновиділення. Іноді може з'явитися і досить неприємний запах з рота.

Якщо ж стоматит у вас супроводжується запаленням статевих органів, очей, появою в роті пухирів з рідиною, то це означає, що ви запустили захворювання і потрібно якомога швидше звертатися до лікаря. В запущеному стані хвороби погіршується і загальне самопочуття жінки.

Лікування стоматиту у вагітних жінок залежить від причини його появи. Коли це грибкова інфекція, терапія полягає в застосуванні протигрибкових ліків. Більшість цих препаратів безпечні для плоду. Однак не всі! Найчастіше, рекомендується застосовувати розчин для полоскання рота. Візьміть одну чайну ложку простої харчової соди і розведіть її в склянці теплої кип'яченої води, полощіть порожнину рота кожні 30 хвилин.

Якщо ж причиною виникнення стоматиту є бактеріальна інфекція, що виникла на тлі травмування слизової рота, то слід застосовувати антибактеріальні препарати. Травмування з'являються в результаті прикусу внутрішньої поверхні щік чи язика. Нерідко причинами травм бувають опіки гарячими напоями або пірсинг язика. Важливий момент! Іноді лікування стоматиту вищевказаними препаратами загрожує передчасним перериванням вагітності в перші місяці виношування, тому медикаментозне лікування стоматиту у вагітних повинен призначати виключно лікар.

Якщо причиною виникнення хвороби у майбутньої мами є алергія, то, перш за все, потрібно виявити алерген і усунути його. Лікують такий стоматит антигістамінними препаратами.

Для успішного лікування стоматиту майбутній мамі потрібно дуже уважно ставитися до гігієни ротової порожнини. Слід підібрати таку пасту, яка знезаражує, має протизапальну і антибактеріальну дію, тобто, допомагає в загоєнні виразок і ранок.

Не менш важливим в лікуванні захворювання є і правильне харчування. Дефіцит корисних речовин або вітамінів провокує появу стоматиту і затягує процес лікування. Майбутнім мамам слід уважно підбирати щоденний раціон, збагачуючи його вітамінами і мікроелементами. У раціоні вагітної жінки повинні бути свіжі овочі, риба і м'ясо, бажано приготовлені на пару. Слід знати, що появу стоматиту може спровокувати вживання цитрусових, злаків і солодощів, а також вживання гострих, надто гарячих чи холодних страв.

Дієта, полоскання рота, дотримання гігієни і неухильне виконання призначень лікаря допоможуть швидко позбутися від захворювання, не дати йому перерости в загрозливу стадію та нашкодити майбутній дитині.
Наиболее просматриваемые статьи: