Емфізематозний пієлонефрит. Симптоми. Діагностика. Лікування. Прогноз.

Гострий інфекційно-запальний процес зумовлений проникненням у нирку мікроорганізмів, які спричиняють некротичне запалення і здатні до газоутворення (кишкова паличка, протей і бактерії роду псевдомонас). Вони розкладають глюкозу на газ і кислоту. Газоутворення найчастше (80 %) спостерігається у хворих на цукровий діабет, переважно у жінок похилого віку при високому вмісті глюкози в крові й тканинах і відносно низькому - в сечі. Має значення обструкція сечоводів.

Клінічна картина емфізематозного пієлонефриту в більшості випадків тяжка: порушення функції нирки, виражена інтоксикація; симптоми гострого пієлонефриту. Сеча має різко кислу реакцію. Іноді спостерігається пневматурія.

Діагностика грунтується на даних рентгенологічних і бактеріологічних досліджень. На оглядовій урограмі іноді спостерігається викривлення хребта в бік ураженої нирки і відсутність тіні поперекового м’яза на цьому боці. У навколонирковій клітковині виявляють скупчення газу, яке є патогномонічним симптомом для цього захворювання. Щоб переконатися, що газ міститься не в кишках, виконують комп’ютерну томографію.

Лікування. Єдиної точки зору щодо терапії емфізематозного пієлонефриту немає. Більшість авторів вважають, що консервативна терапія при цьому захворюванні має бути короткочасною, а в разі її неефективності треба вдаватися до нефректомії. Дренування нирки рекомендують тільки у разі різко ослаблених хворих при значному операційному ризику. При поєднанні емфізематозного пієлонефриту з інфарктом і некрозом нирки нефректомія має бути методом вибору. До оперативного втручання треба ставитися обережно, оскільки може спостерігатися ураження протилежної нирки. При двобічному емфізематозному пієлонефриті показана білатеральна нефректомія з переведенням хворого на програмний гемодіаліз.

Останнім часом багато авторів рекомендують раннє оперативне лікування, зокрема люмботомію з розтином і видаленням навколониркової клітковини, декапсуляцію з резекцією некротичних осередків нирки, нефростомію. Потрібне широке дренування заочеревинного простору. Якщо стан хворого погіршується, рекомендується нефректомія.

Прогноз. При консервативному лікуванні летальність досягає 50 % у хворих на цукровий діабет і 40 % - у тих, хто не страждає на це захворювання. Нефректомія дозволяє врятувати життя 70-80 % хворих.
Наиболее просматриваемые статьи: