Online Тесты

 • Насколько общителен ваш ребенок? (вопросов: 10)

  Данный тест рассчитан на детей в возрасте 10-12 лет, он помогает выяснить, насколько общителен ваш ребенок, легко ли он идет на контакт со сверстниками, учителями, родителями, умеет ли он общаться...Симптоми хвороби - Болі у поперековому відділі хребта

Болі та їх причини за категорією:

Болі та їх причини за алфавитом:

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Біль у поперековому відділі хребта -

Болі в поперековому відділі хребта є однією з найчастіших причин звернення хворих до терапевта, невропатолога або ревматолога. Знайдеться дуже небагато людей, які ніколи не відчували болю в поперековому відділі хребта.

 Ті ж, хто хоча б раз відчув подібні відчуття, розуміють, наскільки обтяжливим може бути цей стан, і які муки відчуває при цьому хворий. Болі в попереку бувають не тільки у літніх людей, дуже часто з такою скаргою звертаються люди середнього і навіть молодого віку. За сучасними даними основну масу пацієнтів з болями в поперековому відділі хребта складають люди від 35 до 50 років, тобто люди самого працездатного віку.

При яких захворюваннях виникає Біль у поперековому відділі хребта:

Основні захворювання, при яких бувають болі в поперековому відділі хребта:

М'язово-фасціальна біль - прояв міалгії (болю в поперековому відділі хребта) при хворобах хребта, причини розвитку - захворювання і хвороби хребта.

Причина виникнення болю у поперековому відділі хребта полягає в постійному навантаженні на м'язовий апарат і в результаті цього - його перевтомі, приєднання згодом кисневого голодування через невідповідність споживання кисню м'язом і припливу до неї крові.

Основні захворювання, що призводять до виникнення м'язово-фасціальних болів: остеохондроз хребта (на першому місці серед інших причин), сколіоз, грижі міжхребцевих дисків. Виділяють ряд сприяючих механічних чинників, до яких відносять такі:

1. Синдром короткої ноги. Це найбільш часта причина розвитку сколіозу. Підступність патології полягає в тому, що більшість лікарів або не мають про неї належного подання, або не надають їй істотного значення, розцінюючи вкорочення однієї з нижніх кінцівок на 5-6 мм як відносну норму. При цьому слід зазначити, що різниця в довжині ніг 3-4 мм у дитини вже в ранньому віці призводить до неправильного росту і положенню таза, його повороту навколо своєї осі і викривлення хребетного стовпа. Якщо різниця в довжині ніг не діагностована і вчасно не розпочато адекватне лікування, то з віком вона тільки прогресує, посилюючи супутні зміни опорно-рухового апарату, особливо хребта.

2. Зменшення розмірів половини таза. Хворий сидить, нахилившись в ту сторону, на якій висота його тазу зменшена. Відповідно, м'язовий апарат з цього боку постійно випробовує інтенсивні навантаження. Потрібно відзначити, що зменшення розмірів таза виявляється у хворих найчастіше в поєднанні з укороченням нижньої кінцівки.

3. Подовжена друга кістка плесна. Така ступня називається «грецька». У результаті значно порушується функція стопи як амортизатора. Відчувають надмірні навантаження і перевтомлюються м'язи спочатку стопи, потім гомілки, стегна і нарешті поперекового відділу хребта. Згодом больовий синдром розвивається у вищевказаних областях.

4. Короткі плечі. Досить рідко зустрічається патологія. Виявляється у зменшенні довжини плеча по відношенню до довжини тулуба. У результаті напругу відчувають м'язи плечового поясу. Активуються тригерні точки, розташовані в трапецієподібному м'язі і в підйомника лопатки.

5. Кіфоз (викривлення до переду) грудного відділу хребетного стовпа. У народі називається сутулістю. Напругу відчувають м'язи шийного і плечового областей. У свою чергу причинами кіфозу є в основному спадкові захворювання: хвороба Шейерманна-Мау, рахіт.

6. Напруга, що випробовується при тривалому перебуванні в неправильній незручній позі. Пов'язано з неправильною організацією робочого місця на виробництві, неправильної конструкції шкільних меблів.

7. Блок функції одного із суглобів. Є одним з найважливіших чинників при виникненні болю в поперековому відділі хребта. Найчастіше функціональний блок розвивається в одному з хребетних сегментів.

8. Тривале здавлення м'яза. Факторами, що приводять до цього, можуть бути: лямки сумок і рюкзаків, тугі тиснучі бретельки бюстгальтера, тугий комір одягу.

9. Нерідко причиною міофасциальних больових синдромів з залученням м'язів тазового дна є гінекологічна патологія. При останньому варіанті хронічні болі відчуваються не тільки внизу живота, але й у попереку, області крижів.

10. Захворювання шлунково-кишкового тракту, наприклад виразкова хвороба шлунка, часто супроводжуються міофасциальними больовими синдромами з залученням паравертебральних м'язів.

Дуже велике значення в якості провокуючого фактора має тривале одноманітне положення тіла (особливості способу життя, професії). Із супутніх захворювань велика частина страждають болями в поперековому відділі хребта відчуває також вітамінну недостатність (вітамінів В1, В6, В12, С, фолієва кислота). Недолік в організмі вітамінів сприяє підвищенню збудливості тригерних точок, тому що при даних станах має місце порушення обмінних процесів в м'язовій тканині. При характеристиці міофасциальних болів дуже велике значення надається поняттю критичної точки. Тригерна точка - область підвищеної м'язової збудливості, що локалізується в області больових відчуттів. Характеризується наявністю ділянки напружених і щільних м'язових волокон, які можна промацати під час огляду хворого. Тригерна точка може розташовуватися не тільки в безпосередньому джерелі болю (м'язу або фасції), але і в інших тканинах (шкірі, сухожиллях, окисті, зв'язках). Як правило, найбільш інтенсивна болючість завжди локалізується у тригерній точці, яка, однак, має здатність викликати больові відчуття в дуже віддалених областях тіла. За своїм характером больові відчуття можуть бути самими різними: гострими, повторюваними, хронічними. Гострі болі виникають, як правило, в результаті надмірних механічних навантажень на відповідну групу м'язів.

При яких захворюваннях виникає біль у поперековому відділі хребта:

Інші причини болю в поперековому відділі хребта:

Біль в поперековій області зустрічається часто. Вона може бути гострою та хронічною, а причинами є ураження хребта або корінців нервів. Можливо переміщення болю з глибших структур (нирки, підшлункова залоза, товста кишка, тазові органи або заочеревинні пухлини).

Гострий біль у поперековому відділі хребта

 Травми м'язів спини

Розтягування з подальшим спазмом м'язів при раптовому, невдалому повороті, кидку, стрибку - часта причина активації тригерів. Кидки в баскетболі, подача у великому тенісі, метання списа або ядра згубно позначаються на нерозігрітих, непідготовлених м'язах.

Забій м'язів спини

Прямий удар м'яза може активувати тригери, які залишаються в активному стані після регресу гематоми.

Гострий розтяг

Біль локалізується в області довгих м'язів спини при їх спазмі, що викликає обмеження в рухах. Зсуви болі в пахову область або в нижні кінцівки немає.

Переломи хребців

Зазвичай це наслідок травми при згинанні або падінні на ноги, але такий же результат може бути і без травми або при мінімальній травматизації, якщо у хворого вражена кісткова система, є остеопороз, синдром Кушинга, гіперпаратиреоз, мієломна хвороба, метастази злоякісних пухлин у кістки, хвороба Педжета.

Люмбаго (від латинського слова lumbus - поперек) - гострий біль у поперековому відділі хребта. Причиною люмбаго є перенапруження поперекової ділянки спини. Люмбаго є наслідком різкого руху хребта, спрямованого на підйом тяжкості або спробу до чого-небудь дотягнутися. Болі в м'язах попереку можуть так само бути викликані поперековими міжхребцевими грижами, зміщенням хребців. Факторами, що підвищують ймовірність виникнення люмбаго, можуть стати переохолодження організму, захворювання і травми хребта. Причинами раптової сильної болі в м'язах попереку зазвичай є випадання міжхребцевого диска або сильне напруження м'язів і зв'язок нижній частині спини.

Попереково-крижовий радикуліт - обумовлений, переважно, вродженими і набутими змінами хребта і його зв'язкового апарату. Біль в попереково-крижовій області при радикуліті може бути гострим чи тупим, звичайно на одній стороні, віддає в сідницю, задню поверхню стегна, зовнішню поверхню гомілки. Він посилюється при зміні положення тіла, ходьбі, кашлі, чханні, напруженні. Іноді біль поєднується з відчуттям оніміння, поколювання, повзання мурашок, печіння, свербіння.

Зсув міжхребцевих дисків у поперековому відділі (міжхребетні грижі).

Найчастіше вражену ділянку LV-SP потім - LIV-LV, рідше - LIII-LIV або вище. Симптоми включають біль в поперековій області, вимушене положення тіла, обмеження рухливості. На участь в патологічному процесі нервових корінців вказують: корінцевий біль, зазвичай односторонній, розлад чутливості (парестезії, гіперестезія або гіпалгезія); зниження або відсутність ахіллового (корінець S або S2) або колінного рефлексу (L3-L4).

Випинання міжхребцевого диска зазвичай впливає на корінець, розташований нижче рівня диска, іншими словами, диск LIV-LV впливає на корінець L5.

Порушення функцій сечового міхура або прямої кишки свідчить про поразку кінського хвоста, але може виникнути і при випинанні значної частини диска.

Фасеточний синдром

Здавлення корінця в місці його виходу з хребетного каналу викликає корінцевий біль, не обумовлений поразкою диска. Односторонній фасеточний синдром, який найчастіше пов'язаний з корінцем L5, виявляється при збільшенні верхньої та нижньої фасеток міжхребцевого суглоба, що тягне за собою звуження міжхребцевого каналу або отвору.

Епідуральний абсцесс

Найчастіше зустрічається в грудному відділі хребта, може супроводжуватися гострим болем у спині при промацуванні або простукуванні ураженої зони.

Вимагає швидкої діагностики і початку лікувальних заходів аж до хірургічного втручання, якщо є ознаки стискання спинного мозку.

 • Патологічні процеси в області кульшового суглоба можуть супроводжуватися болями, що віддають у сідничну область і нижні кінцівки до рівня колінного суглоба.

Хронічна біль у ділянці нирок

Деформуючий спондильоз

Деформуючий спондильоз представляє собою дегенеративні зміни поперекових хребців з формуванням кісткових виростів, звужуючих хребетний канал і які чинять тиск на корінці. При появі попереково-крижового болю з неврологічною симптоматикою при ходьбі (втрата чутливості, порушення чутливості або слабкість в обох нижніх кінцівках) є підозри на синдром переміжної кульгавості, пов'язаний з хребтом і виникає при звуженні хребетного каналу. Діагноз підтверджується при обстеженні.

Анкілозуючий спондилоартроз

Його слід запідозрити у молодих людей з болями в нижніх відділах спини, зміщаються в стегна. Спочатку виникають обмеження рухливості і ранкова скутість, зменшення дихальних рухів грудної клітки, прогресуюче викривлення і згинання грудного відділу хребта. Рентгенологічні ознаки: руйнування і перебудова крижово-клубових зчленувань, формування так званого "бамбукового" хребта. Подібна симптоматика з обмеженням рухів у нижніх відділах хребта може мати місце при псоріатичному артриті, синдромі Рейтера і хронічному коліті.

Пухлини та їх метастази, хвороби обміну

За допомогою рентгенографії та мієлографії необхідно виключити наступні патологічні стани: метастатична карцинома (молочна залоза, легені, передміхурова залоза, щитовидна залоза, нирки, шлунково-кишковий тракт), мієломна хвороба, лімфома.

Остеомієліт

Викликається гнійними бактеріями (частіше стафілококами) або мікобактерією туберкульозу; можливість зазначених інфекцій необхідно підтвердити або виключити з допомогою визначення ШОЕ, рентгенографії кісток, шкірної проби з туберкуліном.

Інтрадурально пухлини - нейрофіброма, менінгіома і ліпома - можуть викликати хронічний біль ще до появи інших неврологічних симптомів.

Переміщаються болі при захворюваннях внутрішніх органів. При ураженні тазових органів біль зміщується в крижовий відділ, органів нижніх відділів черевної порожнини - в поперекові сегменти L3-L5, верхніх відділів черевної порожнини - в нижні грудні і верхні поперекові сегменти Т10-L2. Характерно відсутність локальних симптомів і скутості в спині, руху спини в повному обсязі не посилюють біль.

1.     Пептична виразка і пухлини шлунка, дванадцятипалої кишки і підшлункової залози, особливо з заочеревинному розповсюдженні, можуть викликати біль у спині в сегментах Т10-L2.
2. Виразковий коліт, дивертикуліт, пухлини товстої кишки викликають біль у поперековому відділі хребта.
3. Хронічні захворювання органів малого тазу, ендометріоз, карцинома яєчників або матки супроводжуються болем у ділянці нирок. У чоловіків необхідно виключити хронічний простатит і карциному передміхурової залози.
4. Захворювання нирок викликають болі в реберно-хребетному куті.
5. Розшаровуюча аневризма аорти викликає біль у грудному та поперековому відділах.

М'язове навантаження

 Приблизно 85% випадків хронічних або епізодичних болю в поперековому відділі хребта пов'язані з надмірними навантаженнями на поперек. Навіть якщо ви не займаєтеся спортом, не тягаєте тяжкості і не копаєтеся в грядках добу безперервно, м'язи вашої спини все одно відчувають щоденне перенапруження. Коли ви сидите, наприклад, перед монітором, саме їм доводиться підтримувати основну масу вашого тіла. Тому лікарі рекомендують тим, хто працює за столом, як можна «глибше» сідати в крісло, спираючись на його спинку.

 • Міозит м'язів спини (запальний процес) - часта причина болю в поперековому відділі хребта. Захворювання характеризується тривалим перебігом. Болі в поперековому відділі хребта, переважно, ниючі. М'язи ущільнені, болючі при пальпації і розтягуванні. У хворих з хронічними інфекціями та порушеннями обміну речовин міозит м'язів спини може поєднуватися з болями в суглобах.
 • Американська академія хірургів-ортопедів (ААХО) прийшла до висновку, що емоційні проблеми і стреси самі по собі не можуть служити джерелом болю в поперековому відділі хребта, однак можуть посилити її, якщо вона виникає з інших причин. У людини, що зазнає болю в області попереку, в стані психічного стресу може зростати напруга мускулатури, яка і без того спазмована. Від цього посилюється біль, яка, у свою чергу, може вести до подальшого посилення спазму. Проте багато лікарів вважають, що нервова напруга або стрес дійсно є основною причиною болю в поперековому відділі хребта.

До яких лікарів звертатися, якщо виникає Біль у поперековому відділі хребта:

До яких лікарів звертатися, якщо виникає біль у поперековому відділі хребта:

 • Травматолог;
 • Уролог;
 • Гінеколог;
 • Невролог;
 • Гастроентеролог;
 • Лікар лікувальної фізкультури;
 • Масажист;
 • Мануальний терапевт;
 • Остеопат.

Ви відчуваєте Болю у поперековому відділі хребта? Ви хочете дізнатися більш детальну інформацію або ж Вам необхідний огляд? Ви можете записатися на прийом до лікаря - клініка Eurolab завжди до Ваших послуг! Кращі лікарі оглянуть Вас, вивчать зовнішні ознаки і допоможуть визначити хворобу за симптомами, проконсультують Вас і нададуть необхідну допомогу. Ви також можете викликати лікаря додому . Клініка Eurolab відкрита для Вас цілодобово.

Як звернутися в клініку
Телефон нашої клініки в Києві: (+38 044) 206-20-00 (багатоканальний). Секретар клініки підбере Вам зручний день і час візиту до лікаря. Наші координати і схема проїзду вказані тут . Подивіться детальніше про всі послуги клініки на її персональній сторінці .

Якщо Вами раніше були виконані будь-які дослідження, обов'язково візьміть їх результати на консультацію до лікаря. Якщо дослідження виконані не були, ми зробимо все необхідне в нашій клініці або в наших колег в інших клініках.

У Вас Болить у поперековому відділі хребта? Необхідно дуже ретельно підходити до стану Вашого здоров'я в цілому. Люди приділяють недостатньо уваги симптомів захворювань і не усвідомлюють, що ці хвороби можуть бути життєво небезпечними. Є багато хвороб, які спочатку ніяк не проявляють себе в нашому організмі, але в підсумку виявляється, що, на жаль, їх вже лікувати занадто пізно. Кожне захворювання має свої певні ознаки, характерні зовнішні прояви - так звані симптоми хвороби . Визначення симптомів - перший крок у діагностиці захворювань в цілому. Для цього просто необхідно по кілька разів на рік проходити обстеження у лікаря , щоб не тільки запобігти страшну хворобу, але й підтримувати здоровий дух у тілі і організмі в цілому.

Якщо Ви хочете задати питання лікарю - скористайтеся розділом онлайн консультації, можливо Ви знайдете там відповіді на свої питання і прочитаєте поради по догляду за собою . Якщо Вас цікавлять відгуки про клініки та лікарів - спробуйте знайти потрібну Вам інформацію на форумі . Також зареєструйтесь на медичному порталі Eurolab, щоб бути постійно в курсі останніх новин і оновлень інформації на сайті, які будуть автоматично надсилатися Вам на пошту.

Інші види болю на літеру "П":

Карта симптомів і видів болю призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. EUROLAB не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на порталі інформації.
Cимптомы болезней Якщо Вас цікавлять ще якісь симптоми хвороб і види болю або у Вас є будь-які інші питання та пропозиції - напишіть нам , ми обов'язково постараємося Вам допомогти.