Online Тесты

  • Тест на созависимость (вопросов: 9)

    Этот тест поможет определить: вы – тот, кто помогает или тот, кому помогают. Отвечайте «да» или «нет»Симптоми хвороби - Болі у прямій кишці

Болі та їх причини за категорією:

Болі та їх причини за алфавитом:

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Біль у прямій кишці -

Пряма кишка (rectum) - дистальний відділ товстої кишки розташований в задньому відділі малого тазу і закінчується в області промежини. Довжина прямої кишки 15-16 см.

Пряма кишка являє кінцевий відділ товстої кишки і закінчення травного тракту. У ній накопичується кал. Вона розташована в порожнині малого тазу, починається на рівні 3-го крижового хребця і закінчується заднім проходом в області промежини. Довжина її 14-18 см, діаметр змінюється від 4 см на початку до 7,5 см в найширшій її частини, що знаходиться в середині кишки, далі пряма кишка знову звужується до розмірів щілини на рівні заднього проходу.

Насправді пряма кишка не є прямою. Вона йде вздовж крижів і утворює два вигини. Перший вигин - крижовий (опуклістю назад відповідно угнутості крижів) і другий вигин - огинає куприк (опуклістю наперед).

Навколо заднього проходу в підшкірній клітковині розташований м'яз - зовнішній сфінктер заднього проходу, що перекриває анальний отвір. На тому ж рівні є внутрішній сфінктер заднього проходу. Обидва сфінктера замикають просвіт кишки і втримують у ній калові маси. На слизовій прямої кишки, трохи вище ануса, розташований злегка набухаюча кільцева ділянка - гемороїдальна зона, під якою є область пухкої клітковини із закладеним у ній венозним сплетінням, що становлять анатомічну основу для утворення гемороїдальних вузлів.

У чоловіків пряма кишка прилягає до сечового міхура, насінних бульбашок і передміхурової залози, у жінок - до матки і задньої стінки піхви. У стінці прямої кишки є дуже багато нервових закінчень, тому що це рефлексогенна зона, а виділення калу - це дуже складний рефлекторний процес, який контролюється корою головного мозку.

Слизова оболонка прямої кишки має гарну всмоктуючу здатність, на чому заснований ректальний метод введення живильних рідин і лікарських речовин.

Болі в прямій кишці бувають при багатьох її захворюваннях. Вони виникають частіше всього під час дефекації (випорожнення кишечника), рідше після неї. Прокталгія (перекладається як біль в прямій кишці) - це біль, при якій лікарю не вдається знайти будь-якої органічної причини, будь-якого захворювання прямої кишки. Біль ця може бути пов'язана з емоційними розладами і зумовлена короткочасними спазмами прямої кишки.

При яких захворюваннях виникає Біль у прямій кишці:

При яких захворюваннях виникає біль у прямій кишці:

Біль в прямій кишці виникає, коли патологічний процес торкається ділянки прямої кишки нижче прямокишково-задньопрохідної лінії, який іннервується спинномозковими нервами.

1. Тріщина заднього проходу - найчастіша причина болю в прямій кишці; її виявляють у 10% хворих, що звернулися до проктолога. Для тріщини характерні різка, сильна біль і кровоточивість при дефекації (прожилки крові на калі). У 25% хворих ці симптоми супроводжуються запором, у 7% - проносом. Для виявлення тріщини достатньо огляду. Тріщина розташовується на задній або передній стінці задньопроходного каналу. Для лікування гострих тріщин (менше 1 місяця з початку захворювання) рекомендуються розм'якшуючі проносні, сидячі ванни 3 рази на добу. Для лікування хронічних тріщин можливо хірургічне втручання.

2. Парапроктит зазвичай починається із запалення анальних залоз, розташованих в заднєпрохідних пазухах. Для парапроктиту характерно постійний пульсуючий біль у прямій кишці, часто на тлі лихоманки. Дослідження хворої ділянки проводиться під регіонарної анестезією. Лікування парапроктиту передбачає хірургічне втручання і диспансерне спостереження.

3. Тромбоз гемороїдального вузла. Гемороїдальні вузли - варикозно-розширені ділянки ректального венозного сплетіння. Зовнішні гемороїдальні вузли розташовані нижче прямокишково-задньопрохідної лінії і іннервуються спинномозковими нервами. Внутрішні гемороїдальні вузли знаходяться вище цієї лінії і іннервуються вегетативними нервами. Тому внутрішні вузли зазвичай не турбують хворого, біль виникає тільки при защимленні вузла, що випав. Навпаки, тромбоз зовнішніх гемороїдальних вузлів супроводжується дуже сильним болем. Для тромбозу геммороїдального вузла типова скарга на надзвичайно болючу "шишку" в області заднього проходу (вузол, що випав). Можливі скарги на недавній закреп або пронос. Діагностика вузла досить проста - зовнішній гемороїдальний вузол відрізняється зовні від внутрішнього. Лікування полягає в негайніому вправленні внутрішнього гемороїдального вузла, що випав, фахівцем вручну з використанням місцевої анестезії і наступними лікувальними процедурами.

4. Прокталгія - періодичні болі в прямій кишці за відсутності її органічного ураження. Вважають, що причиною захворювання служить спазм м'язів, які піднімають задній прохід. Оскільки про природу захворювання практично нічого не відомо, воно ніяк не піддається лікуванню. Багато хворих емоційно неврівноважені або страждають психічними захворюваннями. Серед них часто зустрічаються недовірливі, тривожні жінки. Картина захворювання наступна - сильний ниючий або переймоподібний біль у прямій кишці раптово зникає вранці або вночі. У положенні сидячи біль зазвичай посилюється, в положенні стоячи - слабшає. В анамнезі нерідко присутнія травма або операція на органах малого тазу. Лікування часто буває тривалим і вимагає участі різних фахівців - психотерапевта, хірурга, сімейного лікаря. Необхідне добре порозуміння з хворим. Проте нерідко всі зусилля виявляються марними.

Кокцигодинія часто називають "хворобою телеглядачів". До захворювання може призвести також травма куприка. Хвороба проявляє себе болем в області куприка в положенні сидячи і пре дефекації. Лікування консервативне і вимагає не менше 6 місяців.

5. Запалення передміхурової залози часто дає специфічне відчуття дискомфорту у прямій кишці. У вас враження, ніби ви сидите на м'ячі для гри в гольф. Додайте до цього інші характеристики простатиту - часті і хворобливі сечовипускання з нападами лихоманки, - і картинка з «м'ячем для гольфу» проясниться. Якщо ви жінка і відчуваєте біль в задньому проході, то на додаток до захворювань, зазначеним вище (за винятком простатиту), подумайте про кісті яєчників і запальному захворюванні в тазу.

6. Іноді запалений апендикс викличе біль швидше в прямій кишці, ніж в животі, ось чому лікарі завжди роблять ректальне обстеження, якщо підозрюють апендицит.

Інші причини болю в прямій кишці

1. Біль в прямій кишці без об'ємного утворення:

  • Герпес.
  • Виразковий проктит. 
  • Одиночна виразка прямої кишки. Зустрічається переважно у молодих. Спостерігається біль і відчуття об'ємного утворення в прямій кишці, утруднення при дефекації, виділення крові зі слизом з заднього проходу. При ректороманоскопії видно виразку, зазвичай на передній стінці прямої кишки в 10 см від заднього проходу, іноді вона схожа на пухлину. Перебіг, як правило, хронічний, лікування малоефективне; проводять профілактику закрепів, призначають продукти, багаті клітковиною.


2. Біль в прямій кишці при наявності об'ємного утворення:

  • Періанальна гематома. Періанальна гематома представляє собою хворобливе утворення багряного кольору, розташоване біля заднього проходу. Виникає через розрив однієї з ректальних вен при напруженні і проявляється болем у прямій кишці різної інтенсивності. Захворювання закінчується швидким самостійним одужанням протягом декількох (зазвичай п'яти) діб.
  • Рак прямої кишки.

До яких лікарів звертатися, якщо виникає Біль у прямій кишці:

  • Проктолог;
  • Онколог.

Ви відчуваєте Болю у прямій кишці? Ви хочете дізнатися більш детальну інформацію або ж Вам необхідний огляд? Ви можете записатися на прийом до лікаря - клініка Eurolab завжди до Ваших послуг! Кращі лікарі оглянуть Вас, вивчать зовнішні ознаки і допоможуть визначити хворобу за симптомами, проконсультують Вас і нададуть необхідну допомогу. Ви також можете викликати лікаря додому . Клініка Eurolab відкрита для Вас цілодобово.

Як звернутися в клініку
Телефон нашої клініки в Києві: (+38 044) 206-20-00 (багатоканальний). Секретар клініки підбере Вам зручний день і час візиту до лікаря. Наші координати і схема проїзду вказані тут . Подивіться детальніше про всі послуги клініки на її персональній сторінці .

Якщо Вами раніше були виконані будь-які дослідження, обов'язково візьміть їх результати на консультацію до лікаря. Якщо дослідження виконані не були, ми зробимо все необхідне в нашій клініці або в наших колег в інших клініках.

У Вас Болить у прямій кишці? Необхідно дуже ретельно підходити до стану Вашого здоров'я в цілому. Люди приділяють недостатньо уваги симптомів захворювань і не усвідомлюють, що ці хвороби можуть бути життєво небезпечними. Є багато хвороб, які спочатку ніяк не проявляють себе в нашому організмі, але в підсумку виявляється, що, на жаль, їх вже лікувати занадто пізно. Кожне захворювання має свої певні ознаки, характерні зовнішні прояви - так звані симптоми хвороби . Визначення симптомів - перший крок у діагностиці захворювань в цілому. Для цього просто необхідно по кілька разів на рік проходити обстеження у лікаря , щоб не тільки запобігти страшну хворобу, але й підтримувати здоровий дух у тілі і організмі в цілому.

Якщо Ви хочете задати питання лікарю - скористайтеся розділом онлайн консультації, можливо Ви знайдете там відповіді на свої питання і прочитаєте поради по догляду за собою . Якщо Вас цікавлять відгуки про клініки та лікарів - спробуйте знайти потрібну Вам інформацію на форумі . Також зареєструйтесь на медичному порталі Eurolab, щоб бути постійно в курсі останніх новин і оновлень інформації на сайті, які будуть автоматично надсилатися Вам на пошту.

Інші види болю на літеру "П":

Карта симптомів і видів болю призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. EUROLAB не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на порталі інформації.
Cимптомы болезней Якщо Вас цікавлять ще якісь симптоми хвороб і види болю або у Вас є будь-які інші питання та пропозиції - напишіть нам , ми обов'язково постараємося Вам допомогти.