Online Тесты

 • Общительный ли ваш ребенок? (вопросов: 10)

  Данный тест позволяет выяснить, умеет ли ваш ребенок заводить друзей, умеет ли он дружить. Тест рассчитан на детей в возрасте 10-12 лет.Симптоми хвороби - Болі грудні

Болі та їх причини за категорією:

Болі та їх причини за алфавитом:

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Біль грудний -

Грудний біль (торакалгія) буває пов'язаний з ураженням внутрішніх органів, кістково-хрящових структур грудної клітини, міофасциальних синдромом, захворюваннями хребта та периферичної нервової системи або психогенними захворюваннями. Торакалгія може бути проявом стенокардії, інфаркту міокарда, пролапсу мітрального клапана, розшарування аневризми аорти, тромбоемболії легеневої артерії, плевриту, пневмонії, злоякісного новоутворення легені, захворювань органів шлунково-кишкового тракту (виразки шлунка або дванадцятипалої кишки, панкреатиту або раку підшлункової залози, холециститу), діафрагмального абсцесу.

При яких захворюваннях виникає Біль грудний:

Між вираженістю грудного болю і серйозністю його причини, відзначена лише слабка залежність.

Коронарогенние ураження серця.

 • Ішемія міокарда (angina pectoris). Почуття тиску за грудиною з типовою іррадіацією в ліву руку; зазвичай при фізичному напруженні, часто після їди або у зв'язку з емоційним стресом. Діагностично значущий ефект від нітрогліцерину і відпочинку.
 • Гострий інфаркт міокарда. Відчуття близькі до описаних при ішемії міокарда, але інтенсивніші і триваліші (приблизно 30 хв), відпочинок або нітрогліцерин не позбавляють від них. Часто виникають III і IV серцеві тони.

Некоронарогенних ураження серця.

Міокардит.

Грудний біль зустрічається у 75-90% хворих міокардитом. Як правило, це давлючий, ниючий або колючий біль, частіше всього в області серця. Зв'язок з фізичним навантаженням не простежується, іноді відзначається посилення болю в наступні після навантаження дні. Нітрати біль не купируют. Чіткого зв'язку між змінами ЕКГ і больовим синдромом немає.

Перикардит.

Грудний біль при перикардиті є одним з провідних ознак захворювання, проте больовий синдром має певні особливості. Найчастіше біль при перикардиті виникає тільки на початку захворювання, коли відбувається тертя листків перикарда. При появі значної кількості рідини в порожнині перикарда або зрощенні порожнини біль зникає, у зв'язку з чим больовий синдром нетривалий.

При гострому сухому перикардиті біль найчастіше локалізується в області верхівкового поштовху, проте може поширюватися і на всю прекардіальний область. Рідше біль відзначається в епігастрії або в підребер'ї. Іррадіація болю в ліву руку, плече, лопатку мало характерна для перикардиту. У той же час нерідка іррадіація в праву половину грудної клітки і праве плече. За характером біль може бути тупий, ниючий або ж, навпаки, гострим, ріжучим. Характерною особливістю болю при перикардиті є залежність від дихання і положення тіла. Дихання часто поверхневе через посилення болю при глибокому диханні. Іноді пацієнти змушені приймати вимушене положення (сидять, нахилившись вперед).

Кардіоміопатія.

Больовий синдром зустрічається у всіх хворих кардіоміопатією, проте він найбільш характерний при гіпертрофічній кардіоміопатії.

Характер болю в грудях при кардіоміопатії зазнає з перебігом захворювання певні зміни. Найчастіше спочатку виникає атиповий біль (не пов'язаний з фізичним навантаженням, тривалий, не знімається прийомом нітрогліцерину). Характер і локалізація цього болю можуть досить широко варіювати. Типових нападів стенокардії, як правило, не спостерігається. Частіше мають місце епізодичні больові напади, провоковані навантаженням (частіше - ходьбою), в той же час основним фоном або найбільш типовим є спонтанний біль, що в тій чи іншій мірі знімається нітрогліцерином, але не так чітко, як при типовій стенокардії.

Набуті пороки серця.

Виражена гіпертрофія міокарда сприяє розвитку відносної недостатності коронарного кровообігу і розладів обмінних процесів в міокарді. У зв'язку з тим, що набуті вади серця є найбільш частою причиною гіпертрофії міокарда, біль у прекардіальній області характерний для цієї патології.

Найбільш часто грудний біль відзначається при аортальних вадах.

Пролапс мітрального клапана.

Грудний біль при цій патології тривалий, ниючий, що давить або щемливий, не знімається нітрогліцерином.

Міокардіодистрофія.

Клінічні прояви міокардіодистрофії мало характерні і в той же час досить різноманітні. Біль у прекардіальной області спостерігається часто і носить різноманітний характер.

Артеріальні гіпертонії.

Гіпертонічна хвороба і симптоматичні артеріальні гіпертонії досить часто супроводжуються різноманітним болем у прекардіальной області. Виділяють кілька варіантів болю. Перш за все, це біль при підвищенні артеріального тиску, обумовлений надмірним напруженням стінок аорти і стимуляцією механорецепторів міокарда лівого шлуночка. Зазвичай це тривалий ниючий біль або відчуття тяжкості в області серця.

Нейроциркуляторна дистонія (НЦД).

Грудний біль - досить частий симптом НЦД. Виділяють 4 типи больових відчуттів:

1. Проста кардіалгія - ниючий або щемлячий у верхівковій або прекардіальной області, слабкий або помірний, тривалістю від декількох хвилин до декількох годин, виявляється у 95% хворих. Ангіоневротична кардіалгія (у 25% хворих) - нападоподібний, короткочасний, але часто повторюється протягом доби, що стискає або давить біль різної локалізації, що проходить переважно самостійно, але нерідко полегшується краплями Вотчала, валідолом, нітрогліцерином. Може супроводжуватися занепокоєнням, відчуттям нестачі повітря, прискореним пульсом. Не супроводжується ішемічними змінами ЕКГ. У його основі, ймовірно, розлад тонусу коронарних артерій і гіпервентиляція.

2. Приступоподібна затяжна кардіалгія (кардіалгія вегетативного кризу) – інтенсивний, що давить або ниючий біль, не полегшується прийомом валідолу і нітрогліцерину, супроводжується страхом, тремтінням, серцебиттям, задишкою, підвищенням артеріального тиску. Знімається зазвичай седативними засобами у поєднанні з ß-блокаторами. Буває у 32% хворих з важким перебігом НЦД. У патогенезі має значення гиперкатехоламінемія, викликана психогенними кризами або дисфункцією гіпоталамуса.

3. Сімпаталгіческая кардіалгія - печіння або пекучий біль у прекардіальной або парастернальних області, супроводжується майже завжди гипералгезией при пальпації міжреберних проміжків. Біль не знімається прийомом нітрогліцерину, валідолу і валокордину. Кращі результати дають гірчичники на ділянку серця, зрошення хлоретілом, акупунктура. Буває у 19% хворих. Причиною, ймовірно, є подразнення серцевих симпатичних сплетень.

4. Псевдостенокардія напруги (помилкова стенокардія) - ниючий, що давить або стискає біль в області серця або за грудиною, що виникає або посилюється при ходьбі, фізичному навантаженні. Виявляється у 20% хворих. Ймовірно, причина його - неадекватна на фізичний стрес гіпервентиляція з властивим їй розладом метаболізму міокарда.

Позасердцеві причини болю в грудях

Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА).

Грудний біль при ТЕЛА спостерігається в 50-90% випадків, виникає гостро, за своєю інтенсивністю і локалізації (за грудиною або парастернальний) може нагадувати больовий варіант інфаркту міокарда. Дуже частим симптомом при ТЕЛА є задишка, що виникає також раптово. Характерні різка слабкість, при масивній ТЕЛА можлива втрата свідомості. У частини хворих спостерігається кровохаркання. При об'єктивному обстеженні: блідість, ціаноз, тахіпное, слабкий або ниткоподібний пульс, падіння артеріального тиску, акцент II тону і систолічний шум на легеневій артерії. Можливі ослаблення дихання, вологі хрипи і шум тертя плеври.

Перебіг ТЕЛА залежить від величини тромбу та рівня ураження легеневих артерій. При ураженні основного стовбура мають місце раптові виражені задишка і ціаноз, дуже сильний біль за грудиною, втрата свідомості, зниження артеріального тиску. Можливий летальний результат протягом кількох хвилин. При ТЕЛА великих гілок характерні інтенсивний біль у грудній клітці, що погано знімається, раптова різка задишка і інтенсивний ціаноз верхньої половини тулуба, порушення ритму за типом надшлуночкової тахікардії, рефлекторне зниження артеріального тиску. У разі поразки дрібних гілок легеневої артерії з'являються або наростають задишка, помірний ціаноз, помірний біль в грудній клітці, пов'язаний з актом дихання, кашель, який може супроводжуватися кровохарканням, можливі вологі хрипи і шум тертя плеври при аускультації.

Аневризма аорти, що розшаровується.

Аневризма грудного відділу аорти, що розшаровується, частіше виникає на тлі довгостроково протікає артеріальної гіпертензії, вираженого атеросклерозу аорти, сифілітичного ураження аорти, синдромі Марфана, а також важких травмах грудної клітки. Виділяють проксимальні і дистальні розшарування аневризми. Надрив інтими при проксимальному розшаровуванні аорти відбувається частіше всього на 2,5 см від аортального кільця. Поширення в проксимальному напрямку веде до гемоперикарду відриву аортального клапана, важкої аортальної недостатності, оклюзії коронарних артерій (частіше - правої). При дистальному розшаровуванні надрив інтими найчастіше відбувається відразу після відходження лівої підключичної артерії. Поширення розшаровування в проксимальному напрямку нехарактерно, гемоперикарду і аортальної недостатності зазвичай не буває.

Грудний біль, як правило, інтенсивний, рефрактерний до нітратів і не пов'язаний з фізичним навантаженням. Характерна локалізація в області грудини, можлива іррадіація в шию, нижню щелепу, в обидві половини грудної клітки. Больовий синдром дуже схожий з таким при інфаркті міокарда і важкому нападі стенокардії. Біль може тривати від годин до кількох діб. Об'єктивно відзначаються розширення меж судинного пучка, серцевої тупості, виражена глухість тонів серця; можливі ціаноз обличчя, набухання яремних вен. Прогноз найчастіше несприятливий.

Захворювання органів дихання.

Больовий синдром при захворюваннях легень:

 • 1. Виникнення або посилення болю при глибокому диханні або кашлі.
 • 2. Гострі короткочасні больові відчуття, зазвичай обмежені, без тенденції до іррадіації.
 • 3. Наявність інших легеневих симптомів (кашель, виділення мокротиння, задишка або диспное різного роду).
 • 4. Гостре або хронічне легеневе захворювання в анамнезі, шум тертя плеври, сухі або вологі хрипи, перкуторні дані, що свідчать про емфіземі, порожнинних утвореннях або ущільненні легеневої тканини.

Слід зазначити, що больовий синдром при захворюваннях легенів хоча і часто зустрічається, проте зазвичай не є провідним клінічним синдромом. Більш специфічні кашель, виділення мокротиння, задишка, кровохаркання, ціаноз, підвищення температури тіла, ознаки інтоксикації.

Спонтанний пневмоторакс є скупченням повітря в плевральній порожнині, не пов'язаний з травматичним пошкодженням грудної клітки або лікувальною дією. Може розвиватися при захворюваннях, що протікають з деструкцією легеневої тканини (туберкульоз, абсцес, бронхоектази, пухлина, бульозна емфізема, ехінококова кіста). Іноді можливий пневмоторакс у практично здорових осіб.

Клінічно захворювання характеризується раптовим гострим болем у грудях. Як правило, виникають задишка, часте поверхневе дихання, збудження, пітливість. Задишка інспіраторна.

Плеврит протікає з болем різної локалізації. При ураженні парієтальної плеври біль, як правило, локалізується в нижніх та бокових відділах грудної клітини. Відзначається його посилення при глибокому вдиху і кашлю. Біль у лопаткової і плечовий областях може бути обумовлений поразкою пристіночної плеври верхніх часток легенів. При апікальному плевриті можливий біль в руці за рахунок подразнення плечового сплетіння. Біль у животі, іноді блювота і біль при ковтанні спостерігаються при діафрагмальному сухому плевриті.

При крупозній пневмонії грудний біль частіше колючий, що підсилюється при глибокому вдиху і кашлю, у зв'язку з чим хворі намагаються його пригнічувати. Можлива іррадіація болю в черевну порожнину. Біль при крупозній пневмонії відзначається в 96% випадків, при вогнищевою - у 88%. При хронічних запальних захворюваннях легень, пневмоконіози, туберкульозі характерний тривалий ниючий, що давить біль. При абсцесі легені біль інтенсивний, відзначається його посилення при натисканні на ребро або міжребер'ї при розташуванні абсцесу близько до кортикальному прошарку легені. Крім того, біль посилюється перед проривом абсцесу в бронх.

Біль часто супроводжує пухлинне ураження легень - від 50 до 88% випадків. Біль досить різний: тупий, ниючий, що давить, пекучий, свердлячий. Можлива його іррадіація в плече, шию, живіт, голову, посилення при кашлі, глибокому диханні. Локалізується він частіше на ураженій стороні, однак можлива іррадіація в здорову сторону або оперізація. Біль, як правило, постійний, приступоподібний - нехарактерний.

Емфізема середостіння. Гострий інтенсивний біль за грудиною, часто супроводжується виразною крепітація.

Захворювання органів черевної порожнини.

Больовий синдром характерний для багатьох хвороб органів черевної порожнини. При езофагіті відзначається постійне печіння за грудиною, біль по ходу стравоходу, що підсилюється при ковтанні, пов'язаний з прийомом холодної або гарячої, твердої їжі. Діагностика заснована на типовому больовому синдромі, ознаках дисфагії. Рентгенологічне дослідження виявляє порушення моторики, нерівність контурів стравоходу, наявність депо барію при ерозіях, Фіброезофагоскопія - гіперемія слизової оболонки та ерозії.

При ахалазії кардії (кардіоспазм, ідіопатичне розширення стравоходу) біль локалізується за грудиною, чітко пов'язаний з дисфагією і регургітацією їжі. Больовий епізод може провокуватися прийомом їжі. Крім клінічних проявів у діагностиці важливо рентгенологічне дослідження, при якому спостерігаються затримка барієвої суспензії, значне розширення стравоходу і веретеноподібне звуження його в дистальному відділі.

Біль при грижі стравохідного отвору діафрагми найчастіше локалізується в нижній частині грудини. Характерно його поява або посилення після їжі, в горизонтальному положенні, зменшується біль при швидкій зміні положення тіла. Діагностується захворювання на підставі рентгенологічного та ендоскопічного досліджень.

Біль при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, хронічному холециститі іноді може віддавати в ліву половину грудної клітини, що створює певні діагностичні труднощі, особливо якщо діагноз основного захворювання ще не встановлено. Фиброгастродуоденоскопия та ультразвукове дослідження органів черевної порожнини дозволяють виявити справжню причину больових відчуттів у грудях.

Грудний біль, пов'язаний з неврологічними захворюваннями.

Больовий синдром у грудях обумовлюється різними неврологічними захворюваннями. У першу чергу, це хвороби хребта, передньої грудної стінки і м'язів плечового пояса (остеохондроз хребта та різні м'язово-фасциальні синдроми), крім того, розрізняють кардиалгию в структурі психовегетативного синдрому.

Характеристика у різних больових синдромів при захворюваннях хребта та м'язів:

Синдром м'язово-фасциальні або реберно-хребетної болю (не вісцеральної):

 • 1. Досить постійна локалізація болю.
 • 2. Безумовна зв'язок болю з напругою відповідних м'язових груп та положенням тулуба.
 • 3. Мала інтенсивність больових відчуттів, відсутність супутніх загальних симптомів при хронічному плині або чітка обумовленість початку при гострій травмі.
 • 4. Чіткі дані пальпації, що дозволяють ідентифікувати патологію: місцева хворобливість (обмежена) при пальпації відповідних м'язових груп, м'язовий гіпертонус, наявність тригерних зон.
 • 5. Зменшення або зникнення болю при різних місцевих впливах (гірчичники, перцевий пластир, електро-або акупунктура, масаж або електрофізіопроцедури, інфільтрація тригерних зон новокаїном або гідрокортизоном).

Синдром радикулярного болю (в т.ч. міжреберної невралгії):

 • 1. Гострий початок хвороби або чітке загострення при хронічному перебігу.
 • 2. Переважна локалізація болю в зоні відповідного нервового корінця.
 • 3. Чіткий зв'язок з рухами хребта (при радикулярному болю) або тулуба (при невралгії).
 • 4. Неврологічна симптоматика шийного або грудного радикуліту.
 • 5. Різка місцева болючість в місцях виходу міжреберних нервів.
 • Остеохондроз хребта.

Це дегенеративно-дистрофічні ураження міжхребцевого диска, при якому процес, починаючись частіше в пульпозне ядрі, прогресивно поширюється на всі елементи диска з наступним залученням всього сегменту (тел суміжних хребців, міжхребцевих суглобів, зв'язкового апарату). Дегенеративні зміни хребта призводять до вторинного ураження нервових корінців, що викликає грудна біль. Механізм болю пов'язаний із здавленням корінця зміщеним міжхребцевим диском з симптоматикою шийно-грудного радикуліту, запальними змінами нервових корінців, роздратуванням прикордонної симпатичної ланцюжка, що супроводжується поряд з болем вегетативними порушеннями.

Характер больового синдрому при остеохондрозі шийного відділу хребта може бути різний і залежить від локалізації ураження, ступеня здавлення корінців. Корінцевий біль може бути ріжучим, гострим, що стріляє. Він підсилюється при напруженні, кашлі, нахилах і поворотах голови. При ураженні корінця С6 турбує біль у руці, поширюваний від надпліччя по зовнішній поверхні плеча та передпліччя до I-II пальцях, гіперестезія в цих зонах, гіпотрофія і зниження рефлексів з двоголового м'яза плеча. При здавленні корінця С7 біль поширюється по зовнішній і задній поверхні плеча і передпліччя до III пальця. Поширення болю по внутрішній поверхні плеча і передпліччя до IV-V пальцях характерно для ураження корінця С8. При остеохондрозі грудного відділу хребта біль, як правило, спочатку локалізується в області хребта і лише потім розвиваються симптоми грудного радикуліту. Больовий синдром пов'язаний з рухом, провокується поворотом тулуба.

М'язово-фасциальний синдром зустрічається в 7-35% випадків. Його виникнення провокується травмою м'яких тканин з крововиливом і серозно-фіброзними екстравазати, патологічної імпульсацією при вісцеральних ураженнях, вертеброгенні чинниками. У результаті впливу кількох етіологічних чинників розвивається м'язово-тонічна реакція у вигляді гіпертонусу уражених м'язів. Біль обумовлений м'язовим спазмом і порушенням мікроциркуляції в м'язі. Характерна поява або посилення болю при скороченні м'язових груп, русі рук і тулуба. Інтенсивність больового синдрому може варіювати від відчуття дискомфорту до сильного болю.

Синдром передньої грудної стінки спостерігається у хворих після перенесеного інфаркту міокарда, а також при некоронарогенній поразці серця. Можливо, він пов'язаний з потоком патологічних імпульсів з серця за сегментами вегетативної ланцюжка, що призводить до дистрофічних змін у відповідних утвореннях. У ряді випадків синдром може бути обумовлений травматичним міозитом. При пальпації виявляються розлита болючість передньої грудної стінки, тригерні точки на рівні 2-5-го грудинно-реберного зчленування. При плечелопаточному періартриті біль пов'язаний з рухами в плечовому суглобі, відзначаються трофічні зміни кисті. Лопатково-реберний синдром характеризується болем в області лопатки з подальшим поширенням на надпліччя і шию, бічну і передню поверхню грудної клітини. При межлопатковому больовому синдромі біль локалізується в міжлопатковій області, його виникненню сприяє статичні і динамічні перевантаження. Синдром малого грудного м'яза характеризується болем в області III-V ребра по грудіноключічній лінії з можливою іррадіацією в плече.

При синдромі Тітце відзначається різкий біль у місці з'єднання грудини з хряшамі II-IV ребра. Генез синдрому можливо пов'язаний з асептичним запаленням реберних хрящів. Ксіфоідія проявляється різким болем в нижній частині грудини, що підсилюється при тиску на мечоподібний відросток. При манубріостернальному синдромі виявляється різкий біль над верхньою частиною грудини або латеральніше. Скаленус-синдром обумовлений здавленням нервово-судинного пучка верхньої кінцівки між передньої і середньої сходовими м'язами, а також нормальним I або додатковим ребром. При цьому біль у ділянці передньої грудної клітини поєднується з болем у шиї, плечових суглобах. Одночасно можуть спостерігатися вегетативні порушення у вигляді ознобу і блідості шкірних покривів.

Психогенна кардіалгія представляє собою частий варіант болю в грудях, що полягає в тому, що сам феномен болю, будучи ведучим в клінічній картині на якомусь етапі захворювання, перебуває одночасно в структурі різних афективних і вегетативних порушень, патогенетично пов'язаних з болем у серці. Біль найчастіше локалізований в зоні верхівки серця, прекардіальной області та області лівого соска. Можлива «міграція» болю. Відзначається варіабельність характеру больових відчуттів. Може бути ниючий, колючий, що давить, що стискає, пекучий або пульсуючий біль, частіше він хвилеподібний, не знімається нітрогліцерином, в той же час може зменшуватися після валідолу та седативних препаратів. Біль, як правило, тривалий, однак можливий й короткочасний біль, який вимагає виключення стенокардії.

До яких лікарів звертатися, якщо виникає Біль грудний:

Кардіолог

Пульмонолог

Травматолог

Ортопед

Реаніматолог

Лікар швидкої допомоги

Онколог

Ви відчуваєте болю грудного? Ви хочете дізнатися більш детальну інформацію або ж Вам необхідний огляд? Ви можете записатися на прийом до лікаря - клініка Eurolab завжди до Ваших послуг! Кращі лікарі оглянуть Вас, вивчать зовнішні ознаки і допоможуть визначити хворобу за симптомами, проконсультують Вас і нададуть необхідну допомогу. Ви також можете викликати лікаря додому . Клініка Eurolab відкрита для Вас цілодобово.

Як звернутися в клініку
Телефон нашої клініки в Києві: (+38 044) 206-20-00 (багатоканальний). Секретар клініки підбере Вам зручний день і час візиту до лікаря. Наші координати і схема проїзду вказані тут . Подивіться детальніше про всі послуги клініки на її персональній сторінці .

Якщо Вами раніше були виконані будь-які дослідження, обов'язково візьміть їх результати на консультацію до лікаря. Якщо дослідження виконані не були, ми зробимо все необхідне в нашій клініці або в наших колег в інших клініках.

У Вас болить у грудях? Необхідно дуже ретельно підходити до стану Вашого здоров'я в цілому. Люди приділяють недостатньо уваги симптомів захворювань і не усвідомлюють, що ці хвороби можуть бути життєво небезпечними. Є багато хвороб, які спочатку ніяк не проявляють себе в нашому організмі, але в підсумку виявляється, що, на жаль, їх вже лікувати занадто пізно. Кожне захворювання має свої певні ознаки, характерні зовнішні прояви - так звані симптоми хвороби . Визначення симптомів - перший крок у діагностиці захворювань в цілому. Для цього просто необхідно по кілька разів на рік проходити обстеження у лікаря , щоб не тільки запобігти страшну хворобу, але й підтримувати здоровий дух у тілі і організмі в цілому.

Якщо Ви хочете задати питання лікарю - скористайтеся розділом онлайн консультації, можливо Ви знайдете там відповіді на свої питання і прочитаєте поради по догляду за собою . Якщо Вас цікавлять відгуки про клініки та лікарів - спробуйте знайти потрібну Вам інформацію на форумі . Також зареєструйтесь на медичному порталі Eurolab, щоб бути постійно в курсі останніх новин і оновлень інформації на сайті, які будуть автоматично надсилатися Вам на пошту.

Карта симптомів і видів болю призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. EUROLAB не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на порталі інформації.
Cимптомы болезней Якщо Вас цікавлять ще якісь симптоми хвороб і види болю або у Вас є будь-які інші питання та пропозиції - напишіть нам , ми обов'язково постараємося Вам допомогти.