Online ТестыСимптоми хвороби - Болі в обличчі

Болі та їх причини за категорією:

Болі та їх причини за алфавитом:

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Біль в обличчі -

Біль в обличчі (прозопалгія) - одна з найскладніших проблем у сучасній медицині. Він може бути обумовлений патологією нервової системи, ЛОР-органів, очей, зубощелепної системи і т.д. Тому лікування таких пацієнтів є спільним процесом лікарів різних спеціальностей.

Біль в обличчі може бути обумовлений невралгією трійчастого нерва та іншими краніальними невралгіями, захворюваннями зубів і придаткових пазух носа, дегенеративними змінами або травмою шийного відділу хребта, мігрень, кластерним головним болем, скроневого артеріїту, синдромом скронево-щелепного суглоба, каротідінією, пухлинами основи черепа, орбіти і носоглотки.

При яких захворюваннях виникає Біль в обличчі:

Причини болю в обличчі:

1. Невралгія язикоглоткового нерва зустрічається рідко. Вона проявляється інтенсивним пароксизмальним болем у глибині порожнини рота, корені язика, області мигдалин і провокується ковтанням (особливо охолодженої рідини), кашлем, жуванням, розмовою, позіханням. Іноді біль іррадіює у вухо і шию. Зрідка він відчувається тільки у вусі (оталгічна форма). Біль в обличчі можна спровокувати дотиком до м'якого піднебіння або миндалин, іноді тиском на козелок. Напад триває кілька секунд або хвилин і може супроводжуватися брадикардією, падінням артеріального тиску, іноді непритомністю. Особливо часто непритомність виникає при невралгії, спричиненій пухлиною глотки. Зниження чутливості або парезу не виявляється. Часто спостерігаються спонтанні ремісії від декількох місяців до декількох років. Можливо поєднання з невралгією трійчастого нерва, якщо обидва нерва здавлені подовженим звивистою судиною. Іноді подібний больовий синдром відзначається при пухлині глотки (у тому числі носоглотки), язика, задньої черепної ямки, тонзиліті та перітонзіллярному абсцесі, гіпертрофії шилоподібного відростка. В останньому випадку біль посилюється при повороті голови. Невринома язикоглоткового нерва спостерігається виключно рідко. Симптоматичну невралгію слід запідозрити у молодих хворих з постійними болями і симптомами випадання.

2. Невралгія верхнього гортанного нерва характеризується пароксизмальними односторонніми або двосторонніми болями в області гортані (зазвичай на рівні верхньої частини щитовидного хряща чи під'язикової кістки) і кута нижньої щелепи, що іррадіюють в область ока, вуха, грудну клітину і надпліччя і що супроводжуються гикавкою, гіперсалівацією, кашлем. Болі провокуються ковтанням, позіханням, кашлем, шмаркання, рухами голови.

3. Невралгія крилопіднебінного ганглія (Сладера). Біль локалізується в області ока, щелепи, зубів, язика, м'якого піднебіння, вуха, іррадіює в шийно-плечелопаткову зону. Характерно поєднання з вегетативними проявами (сльозотечею, закладеністю носа, набряком обличчя, ін'єкцією склер на боці болю). В останні роки реальність цього синдрому піддають сумніву. Принаймні, значна частина випадків «невралгії крилопіднебінного вузла» обумовлена кластерним головним болем, мігренню або цервікогенним болем.

4. Невралгія назоціліарного ганглія (Чарлена) - рідкісний стан, що виявляється нападами одностороннього болю в області внутрішнього кута ока і кореня носа, виділеннями з носа, закладеністю носа, ін'єкцією кон'юнктиви, блефароспазмом. Тригерні точки - в області виходу підглазничного нерва і зовнішніх нервів носа. Закапування в ніс кокаїн-адреналінової суміші полегшує біль в області носа, але не в оці. У минулому синдром Чарлена помилково діагностували при кластерному головному болю.

5. Оталгія (біль в області вуха) може бути викликаний пухлиною носоглотки, аневризмою хребетної артерії, тромбозом латерального венозного синуса. Якщо ці причини виключені, то біль можна пов'язати з мігренню, кластерним головним болем, невралгією язикоглоткового нерва або ідіопатичною оталгією. Ерітрооталгія (синдром червоного вуха) характеризується інтенсивним пекучим болем у вусі, що іноді іррадіює в лоб, потилицю, нижню щелепу і супроводжується почервонінням та підвищенням температури вушної раковини (внаслідок розширення шкірних судин). Причиною синдрому можуть бути шийний спондильоз, що супроводжується роздратуванням третього шийного корінця, дисфункція скронево-щелепного суглоба, атипова невралгія язикоглоткового нерва, ураження таламуса, ідіопатична гіперчутливість больових волокон до нагрівання.

6. Дисфункція скронево-щелепного суглоба викликає біль не тільки в області суглоба (спереду від вуха), але і в обличчі: в області чола, скроні, нижньої щелепи, щоки. Він супроводжується клацанням або обмеженням рухів в суглобі. Біль буває пов'язана з міофасциальним синдромом жувальної мускулатури, аномальним прикусом, запальними або дегенеративними змінами в суглобі. Огляд виявляє локальну болючість, крепітація при відкриванні рота, неправильне положення суглобових поверхонь і обмеження рухів нижньої щелепи. Пальпувати суглоб легше ззаду, ввівши палець в зовнішній слуховий прохід. Корекція прикусу, фізіотерапія (теплові процедури, ультразвук), спеціальні вправи сприяють зменшенню болю. Певний ефект робить також комбінація НПЗЗ з міорелаксантами та антидепресантами.

7. Каротідінія характеризується нападами болю і верхньої частини шиї, обличчі, вусі, нижній щелепі, зубах, що триває кілька годин. Біль іноді посилюється при ковтанні. Його можна спровокувати пальпацією сонної артерії на шиї. Іноді аналогічні симптоми виникають при мігрені, скроневому артеріїті, розшаруванні сонної артерії або зміщенні її пухлиною.

8. Одонтогенний біль - один з найчастіших причин лицьового болю. Біль в області верхньої і нижньої щелепи часто виникає внаслідок ірритації нервів при карієсі, захворюваннях пульпи зуба, періодонтальних абсцесах. Зазвичай біль посилюється ночами, має пульсуючий характер і супроводжується локальною болючістю в області кореня зуба. Біль провокується холодом, теплом, солодким. При невралгії трійчастого нерва холод теж спочатку провокує біль, але потім виникає звикання до нього. Іноді хронічні лицьові болі бувають викликані остеомієлітом щелепи з утворенням мікроабсцесів. Після екстракції зуба або стоматологічних операцій може виникати невропатія трійчастого нерва, що виявляється зниженням чутливості в області нижньої губи, слабкістю жувальних м'язів.

9. Атиповий біль в обличчі (атипова прозопалгія) – частий синдром, що виникає переважно у жінок 30-60 років. Його діагностують, якщо, незважаючи на ретельне обстеження, органічних причин болю виявити не вдалося. Біль зазвичай носить постійний характер. У частини хворих він обмежується певною частиною обличчя, але іноді поширюється на всю половину обличчя і шиї. Найчастіше біль буває одностороннім, але може бути і двостороннім (як правило, асиметричним). Як варіант атипового лицьового болю розглядають пекучі болі в порожнині рота (глосалгія або атипова одонталгія). Інтенсивність болю може коливатися (нерідко він посилюється стресом або тепловою дією), але чітко окреслені напади відзначаються рідко. Біль частіше визначають як поверхневий, пекучий, що давить, пульсуючий, ниючий або свердлячий. Багато хворих не можуть його точно локалізувати й описати. Біль рідко турбує вночі. Іноді він супроводжується парестезіями, але об'єктивно ніяких чутливих або вегетативних порушень, тригерних зон в області обличчя не виявляється. Іноді біль затихає на кілька тижнів або місяців, але потім зазвичай повертається знову. Біль часто є приводом для стоматологічних або оториноларингологічних маніпуляцій (екстракція зуба, проколи придаткових пазух, маніпуляції на трійчатому нерві), які не приносять полегшення, але лише підсилюють біль і сприяють його хронізації. У таких хворих часто виявляються ознаки депресії, і врешті-решт болі визнають «психогенними» (псіхалгією). Тим не менш, хоча патогенез атипових болей залишається неясним, слід вважати, що в їх основі лежить дефект центральних протибольових систем, що обмежують приплив больовий імпульсації за системою трійчастого нерва, який пов'язаний з недостатністю певних нейромедіаторів: серотоніну, норадреналіну, опіатів (дефект тих же медіаторних систем може лежати і в основі депресії). Не менш важливим фактором є надмірна тривала периферична стимуляція (наприклад, часті стоматологічні маніпуляції). Перш ніж діагностувати цей стан, важливо виключити невропатію або пухлина трійчастого нерва, розсіяний склероз, пухлини основи черепа.

10. Дуже часто м'язовий біль в обличчі помилково трактується як невралгія трійчастого нерва. М'язовий біль пов'язаний з постійним надмірним напруженням м'язів, що беруть участь у жуванні, міміці та деяких м'язів шиї. Такий біль називають «міофасциальним больовим синдромом обличчя».

Можливі причини:

- Зміни прикусу, коли одна пара зубів (верхній і нижній) змикаються передчасно (т.зв. «суперконтакт»), створюють точку опори і викликають хитання нижньої щелепи за типом важеля; при цьому відбувається пошкодження суглобів та м'язів щелеп;

- Особливості реакції на стрес (схильність стискати зуби при переживанні деяких емоцій);

- Мимовільне напруження м'язів при нервовому виснаженні і депресії, що супроводжуються зміною співвідношення в головному мозку речовин-регуляторів м'язового тонусу;

- Рефлекторна напруга м'язів при остеохондрозі шийного відділу хребта;

- Перенесена травма скронево-нижньощелепного суглоба (удар в щелепу), перенесений перелом щелепи.

При цьому захворюванні болі постійні, монотонні, інколи віддають у вухо, можуть супроводжуватися шумом у вухах. У м'язах обличчя виявляються точки, особливо болючі при натисканні (тригерні точки).

До яких лікарів звертатися, якщо виникає Біль в обличчі:

Невролог

Стоматолог

Ви відчуваєте болю в обличчі? Ви хочете дізнатися більш детальну інформацію або ж Вам необхідний огляд? Ви можете записатися на прийом до лікаря - клініка Eurolab завжди до Ваших послуг! Кращі лікарі оглянуть Вас, вивчать зовнішні ознаки і допоможуть визначити хворобу за симптомами, проконсультують Вас і нададуть необхідну допомогу. Ви також можете викликати лікаря додому . Клініка Eurolab відкрита для Вас цілодобово.

Як звернутися в клініку
Телефон нашої клініки в Києві: (+38 044) 206-20-00 (багатоканальний). Секретар клініки підбере Вам зручний день і час візиту до лікаря. Наші координати і схема проїзду вказані тут . Подивіться детальніше про всі послуги клініки на її персональній сторінці .

Якщо Вами раніше були виконані будь-які дослідження, обов'язково візьміть їх результати на консультацію до лікаря. Якщо дослідження виконані не були, ми зробимо все необхідне в нашій клініці або в наших колег в інших клініках.

У Вас болить в обличчі? Необхідно дуже ретельно підходити до стану Вашого здоров'я в цілому. Люди приділяють недостатньо уваги симптомів захворювань і не усвідомлюють, що ці хвороби можуть бути життєво небезпечними. Є багато хвороб, які спочатку ніяк не проявляють себе в нашому організмі, але в підсумку виявляється, що, на жаль, їх вже лікувати занадто пізно. Кожне захворювання має свої певні ознаки, характерні зовнішні прояви - так звані симптоми хвороби . Визначення симптомів - перший крок у діагностиці захворювань в цілому. Для цього просто необхідно по кілька разів на рік проходити обстеження у лікаря , щоб не тільки запобігти страшну хворобу, але й підтримувати здоровий дух у тілі і організмі в цілому.

Якщо Ви хочете задати питання лікарю - скористайтеся розділом онлайн консультації, можливо Ви знайдете там відповіді на свої питання і прочитаєте поради по догляду за собою . Якщо Вас цікавлять відгуки про клініки та лікарів - спробуйте знайти потрібну Вам інформацію на форумі . Також зареєструйтесь на медичному порталі Eurolab, щоб бути постійно в курсі останніх новин і оновлень інформації на сайті, які будуть автоматично надсилатися Вам на пошту.

Карта симптомів і видів болю призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. EUROLAB не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на порталі інформації.
Cимптомы болезней Якщо Вас цікавлять ще якісь симптоми хвороб і види болю або у Вас є будь-які інші питання та пропозиції - напишіть нам , ми обов'язково постараємося Вам допомогти.