Online Тесты

  • Доверяет ли вам ребенок? (вопросов: 8)

    Данный тест предназначен для родителей детей в возрасте от 10 до 12 лет. Доверие между родителями и детьми - важный фактор успешного воспитания...Симптоми хвороби - болі абдомінальні

Болі та їх причини за категорією:

Болі та їх причини за алфавитом:

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Біль абдомінальний -

Абдомінальний біль (біль у животі) - одна з найбільш частих скарг хворих. Він може бути абсолютно різним - адже в черевній порожнині поруч один з одним знаходяться безліч органів: шлунок, печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, кишечник, а зовсім поруч - нирки і яєчники. Кожен з них болить по-своєму і вимагає свого лікування. У деяких випадках можна обійтися домашніми засобами, а іноді потрібно терміново викликати швидку невідкладну допомогу.

При яких захворюваннях виникає Біль абдомінальний:

Як можна описати абдомінальний біль?

Можна виділити два найбільш поширених види болю:

- Cпастичний (судомний) абдомінальний біль, так звана колька. Зазвичай вона проявляється хвилеподібними нападами, інтенсивність яких збільшується або зменшується. Біль обумовлений деформаціями в кишечнику (розтягненням або стисканням), і, як правило, є наслідком гіперактивної перистальтики. Такий біль викликає надмірне газоутворення в кишечнику, інфекційні запальні процеси або стрес.

Найнебезпечніші і неприємні стани об'єднані у поняття "гострий живіт" (гострий панкреатит, перитоніт). Біль найчастіше інтенсивний, розлитий, загальне самопочуття - погане, нерідко піднімається температура, відкривається сильна блювота, м'язи передньої черевної стінки напружені. У цій ситуації не можна давати знеболюючі ліки до огляду лікаря, а терміново викликати швидку допомогу і госпіталізуватися в хірургічний стаціонар. Апендицит на ранніх стадіях зазвичай не супроводжується дуже сильними болями. Навпаки, біль - тупий, але досить постійний, справа внизу живота (хоча починатися може зліва вгорі), звичайно при цьому - невеликий підйом температури, може бути одноразова блювота. Самопочуття може погіршуватися з часом, і в результаті з'являться ознаки "гострого живота".

- Постійний абдомінальний біль. Цей тип болі в животі характеризується відносно постійним і стійким перебігом. Пацієнти часто описують його як "горіння в животі", гострий, ріжучий або "голодний" біль. Такий вид болі є наслідком серйозних запалень органів черевної порожнини, виразкових поразок, нападів жовчнокам'яної хвороби, абсцесів або гострого панкреатиту.

- Інший тип болю - хронічні болі, які періодично то зникають, то з'являються знову. Такі болі зазвичай супроводжують якісь з нижчеперелічених станів (хронічні захворювання або інфекції шлунково-кишкового тракту). Якщо відзначаються такі болі, слід звернутися до лікаря і бути готовими відповісти на такі питання: чи пов'язані болі з їжею (тобто виникають вони завжди до або після їжі, або тільки після якоїсь певної їжі); як часто виникають болі , наскільки вони сильні; чи пов'язані болі з фізіологічними випорожненнями, а у старших дівчаток з місячними; де зазвичай болить, чи є якась конкретна локалізація болю, біль кудись поширюється; бажано описати характер болю, якщо дитина вже може це зробити ( "тягне", "пече", "коле", "ріже" і т.д.); які заходи зазвичай допомагають при болях (ліки, клізма або газовідвідна трубка, масаж, спокій, холод, тепло і т.д.). Краще всього, якщо до лікаря ви прийдете, вже маючи на руках результати аналізу на дисбактеріоз і УЗД органів черевної порожнини.

- Існують і такі абдомінальні болі, які не пов'язані із захворюваннями кишечника або інших внутрішніх органів - невротичні болі. Людина може скаржитися на болі, коли вона чогось боїться або не хоче, або після якихось психоемоційних стресів, потрясінь. При цьому, зовсім не обов'язково, що вона симулює, живіт дійсно може боліти, іноді болі дуже сильні, що нагадують "гострий живіт". Але при обстеженні нічого не знаходять. У цьому випадку потрібно проконсультуватися у психолога чи невропатолога. Можна зайти і до кардіолога, якщо болі в животі є частиною вегето-судинної дистонії, при цьому у дитини, крім болю в животі може бути пітливість, втомлюваність, серцебиття.

Часто абдомінальні болі супроводжується іншими неприємними симптомами, такими як пітливість, нудота, блювота, бурчання (особливо при прийнятті горизонтального положення чи зміни позиції). Симптоми є важливими факторами, що вказують на порушення функції кишечника, шлунка, жовчних шляхів, запальних процесів у підшлунковій залозі. Озноб і лихоманка зазвичай супроводжують небезпечні кишкові інфекції або закупорку жовчних проток. Зміна кольору сечі і калу також є ознакою блокади жовчних шляхів. При цьому сеча, як правило, набуває темний колір, а кал світлішає. Інтенсивний судомний біль, супроводжується чорним або кров'янистим випорожненням, вказує на наявність внутрішньої кровотечі і вимагає негайної госпіталізації.

Як довго триває абдомінальний біль?

Зазвичай біль, який триває від кількох секунд до хвилини, не є серйозною причиною для занепокоєння.

Біль, тривалість якого становить години чи навіть дні, є серйозним симптомом, і Ви повинні якомога швидше пройти медичне обстеження.

Коли можуть з'являтися абдомінальні болі?

Біль у животі може з'явитися спонтанно в будь-який час. Розглянемо деякі, найбільш часті випадки прояву синдрому абдомінального болю.

Інтенсивний абдомінальний біль, який змушує Вас прокидатися вночі. Він може з'являтися до або після їжі. Біль часто може передувати спорожненню кишечника, або проявляється відразу після акту дефекації. "Ріжучий" біль, характерний при виразці кишечника, проявляється безпосередньо перед прийомом їжі. Інтенсивний біль, обумовлений жовчнокам'яною хворобою, як і біль при панкреатиті, зазвичай розвивається після їжі. Найбільш частими причинами, визначаючими абдомінальний біль, є синдром роздратованого кишечника і дискінезія жовчних шляхів. Для людей, що страждають синдромом роздратованого кишечника характерна поява болю відразу після їжі, що супроводжується здуттям живота, посиленням перистальтики, бурчанням, діареєю або зрідженням випорожнень. Болі стихають після дефекації і проходження газів і, як правило, не турбують ночами. Больовий синдром при синдромі подразненого кишечнику не супроводжується втратою маси тіла, лихоманкою, анемією.

Запальні захворювання кишечника, що супроводжуються проносом (діареєю), також можуть викликати спазм і болі, зазвичай до або після спорожнення кишечника. Серед хворих психогенними порушеннями шлунково-кишкового тракту біль у животі як провідний симптом зустрічається в 30% випадків.

Де у Вас болить?

Місце локалізації болі є одним з головних факторів діагностики захворювання. Біль, зосереджений у верхніх відділах черевної порожнини зазвичай викликаний порушеннями в стравоході, кишечнику, жовчовивідних шляхах, печінці, підшлунковій залозі. Біль, що виникани  жовчнокам'яною хворобою або запальним процесом у печінці, локалізується у верхньому правому відділі очеревини; (може іррадіювати під праву лопатку). Біль при виразці і панкреатиті, як правило, іррадіює через всю спину. Болі, викликані порушеннями в тонкому відділі кишечнику, звичайно зосереджені навколо пупка, тоді як болі, обумовлені товстим кишечником, розпізнаються в середині очеревини і нижче пупка. Тазові болі зазвичай відчуваються як здавлювання і дискомфорт у ректальної області. При синдромі абдомінального болю, біль, як правило, невеликої інтенсивності, зосереджений у верхній середній частині черевної порожнини, або в лівому нижньому її відділі. Больовий синдром характеризується різноманіттям проявів: від дифузних тупих болей до гострих, спазматичних; від постійних до пароксизмів болі в животі. Тривалість больових епізодів - від декількох хвилин до декількох годин. У 70% випадків біль супроводжується порушенням моторики кишечника (пронос або запор).

Які причини викликають абдомінальний біль?

Найбільш поширеною причиною є їжа, яку ми вживаємо. Роздратування стравоходу (тиснучі болі) викликає солона, занадто гаряча або холодна їжа. Деякі продукти (жирна, багата холестерином їжа) стимулюють утворення або рух жовчних каменів, викликаючи напади жовчних кольок. Не секрет, що багато людей мають непереносимість до певного роду продуктів, наприклад, молока, молочного цукру або лактози. Вживання їх в їжу призводить до спастичних болей у животі, здуття живота і проносів.

У якому випадку необхідно відвідати лікаря?

При позитивній відповіді хоча б на один з наведених нижче питань, Вам слід звернутися до лікаря-гастроентеролога:

- Ви часто відчуваєте біль в животі?

- Чи впливає відчутий біль на Вашу повсякденну активність і виконання робочих обов'язків?

- Ви спостерігаєте втрату ваги або зниження апетиту?

- Ваша біль супроводжується блювотою або нудотою?

- Чи спостерігаєте Ви зміни в звичках кишечника?

- Прокидаєтеся Ви від інтенсивного болю в животі?

- Страждали Ви в минулому від таких захворювань як виразка, жовчокам'яна хвороба, запальні захворювання кишечника, хірургічні втручання?

- Чи не мають прийняті Вами ліки побічні ефектів з боку шлунково-кишкового тракту (аспірин, нестероїдні протизапальні)?

Біль у животі зверху

Характер. Тупий або гострий, розпираючий або ниючий.

Куди віддає. Можуть віддавати за грудиною по ходу стравоходу.

Чим супроводжуються. Може виникнути блювота в момент особливого посилення болей. Після блювоти біль, як правило, зникає.

Після чого. Не залежать від попередньої фізичного навантаження, але можуть бути пов'язані з вживанням в їжу гострих, кислих продуктів, міцної кави, перенесених сильних стресів протягом останнього року.

Що це може бути. Гастрит чи виразкову хворобу шлунка.

Що робити? Обстежитися у гастроентеролога. Якщо діагноз підтвердиться, гастрит або виразку можна вилікувати за 7-14 днів. Щоб полегшити стан під час нападу прикладіть до болючого місця теплу грілку, можна випити гарячий неміцний чай або просто гарячу воду. Якщо блювота з домішкою крові (при цьому маси мають вигляд кавової гущі) - викликайте "швидку допомогу".

Болі в правому підребер'ї

Характер. Різкий біль, що стискає.

Куди віддає. У поперек праворуч, праву половину грудної клітки, праве плече, під праву лопатку.

Чим супроводжуються. Почуттям гіркоти у роті, може бути блювота жовчю, після якої настає полегшення, можливе підвищення температури.

Після чого. Після зловживання жирною гострої їжею або після тряски у транспорті.

Діагноз. Холецистит.

Що робити? Прийняти спазмолітик (препарат на основі дротаверину або папаверину) і будь-який препарат з травних ферментів (це забезпечить організму повний спокій). Сходіть на УЗД, щоб переконатися, що в жовчному міхурі немає каменів. Якщо ні, то попереджайте напади сліпих зондувань (тюбажа). Для цього злегка підігрійте, помішуючи, щоб вийшли всі бульбашки, склянку жовчогінною мінеральної води (Лужанська, Поляна Квасова, Поляна купель). Випийте дрібними ковтками за дві-три хвилини. Після цього додайте теплу грілку до правого підребер'я і полежіть на правому боці 40-60 хвилин. Після цього має бути послаблення. Якщо його не буде - повторіть. Якщо камені є, то проконсультуйтеся у хірурга щодо операції з видалення жовчного міхура.

Болі навколо всього живота

Характер. Опоясує по верхніх відділах живота.

Куди віддає. У поперек.

Чим супроводжується. Сухістю і неприємним присмаком у роті, блювотою, після якої не настає полегшення, можливо підвищення артеріального тиску.

Після чого. Після вживання спиртного, гострої або жирної їжі.

Діагноз. Гострий панкреатит.

Що робити? Негайно потрібно звернутися за медичною допомогою. Без неї може настати омертвіння підшлункової - панкреонекроз, а це вже життєво небезпечний стан.

Болі біля пупка

Характер. З'явилися раптово, різкі, переймоподібні, сильні.

Куди віддає. Нікуди.

Чим супроводжується. Слабкістю, ознобом.

Після чого. Після вживання продуктів, багатих на клітковину, міцної кави, шоколаду.

Діагноз. Кишкова колька.

Що робити? Прийміть таблетку-спазмолітик (наприклад, на основі дротаверину або папаверину) і займіть положення лежачи. Болі проходять самостійно через декілька 15-20 хв. (Іноді після послаблення), але можуть пізніше з'явитися знову - тоді тактику можна повторити. Щоб вони більше не з'являлися, не зловживайте кавою, шоколадом та не переїдайте.

Болі посередині живота з одного боку

Характер. З'явилися раптово. Можуть бути настільки сильні, що хворі кидаються в ліжку, не знаходячи собі місця, стогнуть.

Куди віддає. У поперек, промежину.

Чим супроводжуються. Прискорені позиви на сечовипускання.

Після чого. Після пиття мінеральної водиу великій кількості, переїданні кавуна.

Що це може бути. Відходження каменю з нирки.

Що робити? Лікувати грілкою, гарячою ванною, спазмолітиками. Якщо в сечі з'явилася кров або біль досягає шокової сили, викликайте "швидку допомогу".

Болі внизу праворуч

Характер. Спочатку з'являються в животі зверху, потім поступово посилюються і опускаються в праву нижню (клубову) область живота.

Куди віддає. У пряму кишку, посилюється при ходьбі (хворі пересуваються зігнувшись вправо), посилюються при спробі лягти на лівий бік.

Чим супроводжуються. Може бути підвищення температури, нудота.

Після чого. Точної взаємозв'язку немає.

Що це може бути. Апендицит.

Що робити? Викликайте "швидку допомогу".

Болі по всьому животі

Характер. Болить весь живіт одночасно, постійно.

Куди віддає. В інші відділи живота (будь-які).

Чим супроводжується. Сухістю в роті, нудотою, підвищенням температури, слабкістю.

Після чого. Після попередньої болі, при якій протягом доби не допомагали ніякі ліки.

Що це може бути. Запалення очеревини (перитоніт). Смертельно небезпечне захворювання.

Що робити? Викликати "швидку допомогу".

Болі у жінок внизу живота.

Над лобком по центру або з двох сторін

Характер. Тягнучі, непостійні.

Куди віддає. У промежину і (або) в нижні бічні відділи живота.

Чим супроводжуються. Можуть бути виділення з статевих шляхів. Посилюються при ходьбі.

Після чого. Після переохолодження, гострої їжі, сильних стресів.

Що це може бути. Захворювання гінекологічної сфери, наприклад, аднексит, ендометріоз, фіброміома.

Що робити? Йти до гінеколога на прийом.

Справа або зліва над лобком

Характер. Виникли раптово, різкі, дуже сильні.

Куди віддає. У задній прохід або нікуди (біль місцева).

Чим супроводжуються. Запамороченням, слабкістю, може бути непритомність.

Після чого. Найчастіше після статевого акту (при розриві кісти) або через 1-2 тижні від затримки менструації (за позаматкової вагітності).

Що це може бути. Один із симптомів розриву кісти яєчника або позаматкової вагітності.

Що робити? Викликати "швидку".

До яких лікарів звертатися, якщо виникає Біль абдомінальний:

Гастроентеролог

Лікар швидкої допомоги

Ви відчуваєте болю абдомінального? Ви хочете дізнатися більш детальну інформацію або ж Вам необхідний огляд? Ви можете записатися на прийом до лікаря - клініка Eurolab завжди до Ваших послуг! Кращі лікарі оглянуть Вас, вивчать зовнішні ознаки і допоможуть визначити хворобу за симптомами, проконсультують Вас і нададуть необхідну допомогу. Ви також можете викликати лікаря додому . Клініка Eurolab відкрита для Вас цілодобово.

Як звернутися в клініку
Телефон нашої клініки в Києві: (+38 044) 206-20-00 (багатоканальний). Секретар клініки підбере Вам зручний день і час візиту до лікаря. Наші координати і схема проїзду вказані тут . Подивіться детальніше про всі послуги клініки на її персональній сторінці .

Якщо Вами раніше були виконані будь-які дослідження, обов'язково візьміть їх результати на консультацію до лікаря. Якщо дослідження виконані не були, ми зробимо все необхідне в нашій клініці або в наших колег в інших клініках.

У Вас болить абдомінально? Необхідно дуже ретельно підходити до стану Вашого здоров'я в цілому. Люди приділяють недостатньо уваги симптомів захворювань і не усвідомлюють, що ці хвороби можуть бути життєво небезпечними. Є багато хвороб, які спочатку ніяк не проявляють себе в нашому організмі, але в підсумку виявляється, що, на жаль, їх вже лікувати занадто пізно. Кожне захворювання має свої певні ознаки, характерні зовнішні прояви - так звані симптоми хвороби . Визначення симптомів - перший крок у діагностиці захворювань в цілому. Для цього просто необхідно по кілька разів на рік проходити обстеження у лікаря , щоб не тільки запобігти страшну хворобу, але й підтримувати здоровий дух у тілі і організмі в цілому.

Якщо Ви хочете задати питання лікарю - скористайтеся розділом онлайн консультації, можливо Ви знайдете там відповіді на свої питання і прочитаєте поради по догляду за собою . Якщо Вас цікавлять відгуки про клініки та лікарів - спробуйте знайти потрібну Вам інформацію на форумі . Також зареєструйтесь на медичному порталі Eurolab, щоб бути постійно в курсі останніх новин і оновлень інформації на сайті, які будуть автоматично надсилатися Вам на пошту.

Карта симптомів і видів болю призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. EUROLAB не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на порталі інформації.
Cимптомы болезней Якщо Вас цікавлять ще якісь симптоми хвороб і види болю або у Вас є будь-які інші питання та пропозиції - напишіть нам , ми обов'язково постараємося Вам допомогти.