Online Тесты

 • Тест на созависимость (вопросов: 9)

  Этот тест поможет определить: вы – тот, кто помогает или тот, кому помогают. Отвечайте «да» или «нет»Симптоми хвороби - Болі в області печінки

Болі та їх причини за категорією:

Болі та їх причини за алфавитом:

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Біль в області печінки -

Біль, тягар в області печінки, нудота, гіркота в роті повинні змусити вас звернути увагу на своє здоров'я і задуматися - в чому причина? Може статися, що таким чином ваша печінка просить про допомогу. Не варто недооцінювати цей унікальний орган, адже печінка одночасно виконує безліч завдань: бере участь у травленні, обміні речовин, кровообігу і так далі. Печінка є найбільшою травна залоза (маса приблизно 1.5 кг). Вона бере участь в обмінних процесах, накопиченні різних речовин, виробленню жовчі, що сприяє переварюванню жирів у тонкому кишечнику, синтезує вітаміни, білки, бере участь в обміні заліза, накопичує глікоген (джерело енергії для м'язів), бере участь в обміні ліпідів (жирів) і перетворює токсини в безпечні речовини.

Захворювання печінки можуть проявлятися тупими болями в правому підребер'ї, нудотою, метеоризмом, порушенням апетиту, непереносимістю жирів, м'язовою слабкістю, швидкою втомлюваністю, дратівливістю, іноді жовтяницею.

Серед конкретних функцій печінки можна відзначити наступні:

 • Теплоутворення і підтримання температури тіла. У печінки найвища температура в організмі - 40 ° С.
 • Участь у травленні. Продукти розщеплення їжі в тонкому кишечнику надходять у печінку, перероблюючи їх в корисні або просто нешкідливі для організму речовини.
 • Синтез глікогену. Під дією ферментів у клітинах печінки глюкоза, що отримується з вуглеводів їжі, перетворюється в глікоген (тваринний жир). Ця речовина може накопичуватися в клітинах печінки, а під впливом ферментів при необхідності для організму назад перетворюватися на глюкозу. Таким чином, печінка бере участь у підтримці постійного рівня цукру в межах 80-100 мг глюкози на 100 мл крові. Цей процес знаходиться під контролем інсуліну - гормону, що виробляється підшлунковою залозою.
 • Участь в обміні ліпідів. В області печінки відбувається попередня підготовка жирів для утилізації й перетворення в кінцеві продукти метаболізму - вугільну кислоту і воду. Крім того, солі жовчних кислот, що виробляються печінкою, беруть участь у гідролізі жирів і їх всмоктуванні в кишечнику. Недостатня кількість солей жовчних кислот призводить до зменшення всмоктування жирів та їх виведенню з калом у незмінному стані, що спостерігається при деяких захворюваннях шлунково-кишкового тракту у немовлят, спру-синдромі, а також при деяких ураженнях підшлункової залози.
 • Захисна, або детоксикаційна, функція печінки. Деякі речовини, такі, наприклад, як барбітурати або алкоголь, повністю руйнуються в області печінки. Однак прийом великих доз снодійних призводить до пошкодження печінкових клітин.
 • Видалення шкідливих речовин з організму.
 • Утворення сечовини відбувається в печінкових клітинах з аміаку. Сечовина з печінки з током крові надходить до нирки, звідки виводиться з сечею.
 • Утворення і вироблення жовчі. Жовч сприяє всмоктуванню жирів у тонкому кишечнику і нейтралізації соляної кислоти.
 • Печінка відіграє важливу роль у підтримці постійного складу крові.
 • Накопичення поживних речовин, вітамінів і заліза. Печінка очищає кров від білірубіну, залишків червоних кров'яних тілець, які віджили свій 110-денний вік. Печінка найбільш активна з 1 до 3 годин ночі. Про її неблагополуччя говорить сухість у горлі, біль у правому підребер'ї, неможливість нахилитися. При порушенні обмінних процесів в області печінки та жовчному міхурі можуть утворюватися камені. Ці жовчні камені до пори до часу не викликають неприємних відчуттів. Але одного разу захворювання може проявитися у вигляді "жовчної кольки", коли виникає сильний біль, пов'язана з застряванням каменя в жовчній протоці. Біль в області печінки може викликати велику кількість захворювань печінки. Найпоширеніші - гепатити - гострі вірусні та хронічні. Значно рідше зустрічаються паразитарні хвороби печінки, гнійно-запальні процеси (абсцес печінки), пухлини печінки.

При яких захворюваннях виникає Біль в області печінки:

Захворювання печінки

 1. Гострі гепатити

Гострі гепатити при інфекційних захворюваннях:

 • Лептоспіроз (хвороба Вейля-Васильєва)
 • Жовта лихоманка
 • Інфекційний мононуклеоз
 • Герпетичний гепатит
 • Ентеровірусні гепатити
 • Цитомегалічний гепатит
 • Бактеріальні гепатити, що викликаються грампозитивними коками
 • Гепатити, викликані грамнегативними бактеріями
 • Хвороба легіонерів
 • Токсоплазмоз
 1. Аутоімунні гепатити
 2. Хронічний гепатит
 3. Цироз печінки
 4. Стеатоз печінки
 5. Первинний біліарний цироз печінки
 6. Первинний склерозуючий холангіт
 7. Функціональні гіпербілірубінемії
 8. Гемохроматоз
 9. Гепато-лентикулярной дегенерація (Хвороба Вільсона)
 10. Амілоїдоз печінки
 11. Пухлини печінки
 12. Кісти печінки
 13. Абсцес печінки
 14. Алкогольний гепатит

Захворювання жовчного міхура:

 • Камені в жовчному міхурі
 • Гострий холецистит
 • Жовчний колька
 • Осад у жовчному міхурі
 • Холедохолітіаз
 • Холангіт
 • Стаз жовчі

При яких захворюваннях виникає біль в області печінки:

Симптоми захворювань печінки.

При захворюваннях печінки можуть бути біль або відчуття тяжкості в правому підребер'ї. Болі в області печінки постійні протягом дня, ниючі, посилюються при фізичному навантаженні, тряскою при їзді, вживанні в їжу жирів, гострих і смажених страв, заспокоюються у спокої. Болі передаються в спину, праву лопатку, відчуваються в правій стороні шиї. Вони супроводжуються нудотою, гіркотою в роті, відрижкою, нестійкими випорожненнями, здуттям живота. Болі зазвичай супроводжуються втратою апетиту, відрижкою гіркотою, печією, нудотою, блювотою. При загостренні запального процесу в жовчному міхурі або наявності каменів виникають напади гострого болю в правому підребер'ї різної інтенсивності та тривалості, нерідко з підвищенням температури, появою блювоти.

Якщо напад болів супроводжується закупоркою каменем просвіту жовчних шляхів, у хворого з'являється жовте забарвлення склер і слизових оболонок, знебарвлений кал, підвищується температура тіла, з'являються відповідні зміни в крові. Біль в області печінки може бути викликаний недотриманням дієти, курінням, спиртними напоями, різкими рухами. Найчастіше зустрічаються і змішані форми холециститу, що виникають від поєднання декількох чинників.

Скарги на появу жовтого кольору шкіри також характерні для захворювань печінки. Спочатку хворі або їх близькі можуть помітити жовтяничність склер, потім шкіри. Одночасно можна помітити появу темного кольору сечі, знебарвлення калу.

На тлі жовтяниці, особливо тривалої, з'являється свербіж шкіри. Це свідчить про підвищення кількості компонентів жовчі в крові. У хворих із захворюваннями печінки дуже часто бувають загальні скарги на слабкість, млявість, швидку стомлюваність, зниження працездатності. Можуть бути головні болі, схильність до непритомності. Нерідко бувають крововиливи на шкірі.

У жінок можуть бути порушення менструального циклу, у чоловіків - імпотенція.

Гострий гепатит

Гострий гепатит - раптово розвинулось запальне захворювання з ураженням всієї тканини печінки (дифузне ураження). Головну роль у виникненні гепатиту відіграють віруси: А, В, С, D, E і F. Для гепатиту А характерний шлях передачі інфекції через рот (заражені вірусом харчові продукти, вода). Перебіг захворювання відносно не важкий. Нема переходу в хронічну форму. Вірус гепатиту В передається парентеральним шляхом (через кров під час ін'єкцій ліків, при переливанні крові, введення сироваток). Можливий і контактний (статевої) шлях передачі. Часто бувають важкі форми і можливий перехід в хронічний гепатит.

Вірус гепатиту С також передається парентерально, передбачається статевий шлях передачі. Часто розвиваються стерті, малосимптомні форми захворювання. У великому відсотку випадків відзначається перехід в хронічну форму.

Вірус D приєднується до вірусу В, самостійного захворювання він не викликає. Віруси E і F активно вивчаються, перший передається через харчові продукти і воду, другий - парентерально. Чи викликають ці віруси хронічні форми гепатиту, поки не відомо.

Причиною гострого гепатиту може стати алкоголь. Гострий алкогольний гепатит розвивається в осіб, що зловживають прийомом алкоголю, на тлі недостатнього харчування. Безпосередньою причиною може стати "алкогольний ексцес" - прийом досить великої кількості алкоголю протягом короткого часу. Деякі лікарські засоби можуть викликати ураження печінки, дуже близькі за своїми проявами до гострого гепатиту: саліцилати, тетрациклінові антибіотики, протипухлинні засоби.

При підвищеній чутливості організму будь-які ліки може викликати ураження печінки. Типовою для гострого вірусного гепатиту є жовтянична форма, в якій виділяють певні періоди - переджовтяничний, жовтяничний і період виходу з хвороби.

Є різні варіанти переджовтяничного періоду. Може бути виражена невмотивована слабкість, підвищена стомлюваність. Часто хворі відчувають постійну нудоту, періодично виникає блювота, практично немає апетиту. При грипоподібних варіантах підвищується температура, з'являються болі в горлі, може бути нежить. Рідше всього буває ревматоїдний варіант, коли турбують болі в суглобах, м'язах.

Далі хворий або його близькі помічають жовтяницю, яка інтенсивно наростає. В цей момент з'являється також потемніння сечі, знебарвлений кал.

Можуть бути болі в правому підребер'ї. Збільшується печінка, іноді селезінка, в крові знаходять зміни цілого ряду показників функції печінки. Загальні ознаки хвороби при цьому зменшуються. Тривалість жовтяниці зазвичай 2-3 тижні, у важких випадках до 2 місяців.

Заключний період також може протікати в трьох варіантах. При першому поступово настає видужання - зникають основні ознаки, нормалізуються змінені лабораторні показники, з крові хворого зникає вірус. При другому варіанті розвивається "здорове" носійство вірусу. Третій - несприятливий, характеризується переходом у хронічну форму. У хворого протягом тривалого часу зберігаються невелика жовтяниця, збільшена печінка, змінені показники функціонального ураження печінки.

Дуже часто бувають безсимптомні безжовтушні форми гострого гепатиту, коли немає вираженої жовтяниці або вона взагалі відсутня. Але при обстеженні осіб, що знаходилися у контакті з хворими на гепатит, вдається виявити наявність вірусу в крові, порушених лабораторних показників. Такого роду форми гострого гепатиту небезпечні за двома напрямками - вони також переходять у хронічні форми і можуть служити джерелом зараження інших людей.

Хронічний гепатит

Хронічний гепатит це поширений (дифузний) запальний процес в області печінки, що триває більше 6 місяців. Він може бути наслідком гострого гепатиту або відразу розвиватися як хронічний процес. Виділяють дві основні форми хронічного гепатиту - хронічний персистуючий і хронічний активний гепатит. Ці два типи гепатиту більш-менш чітко розрізняються клінічно. Проте практично абсолютно необхідно спробувати в кожному конкретному випадку хронічного гепатиту виявляти його етіологічні чинники, оскільки ця обставина значно впливає на вибір методу терапії.

Основні етіологічні чинники хронічного гепатиту: віруси гепатиту В, С і Д; алкоголь, хімічні отруйні для печінки речовини, ліки. При цьому віруси як причина запалення печінки визнається всіма дослідниками. Відносно решти чинників висловлюються сумніви. У ряді випадків причину встановити не вдається, тоді говорять про ідіопатичні форми гепатиту. Для того щоб процес в області печінки став тривалим, хронічним, мало вірусу. В організмі порушується стан його захисної, імунної системи, вона починає працювати неправильно, не може вивести вірус з організму, що призводить до тривалого перебігу хвороби.

Хронічний персистуючий гепатит має сприятливий прогноз, не переходить у цироз печінки. Хворі скаржаться на болі в області печінки, слабкість, підвищену стомлюваність, іноді легку жовтяницю. Постійний ознака - помірне збільшення печінки. Лабораторні показники змінені дуже мало. Активний гепатит найчастіше вірусний хронічний гепатит. Перебіг його та наслідки більш важкі, ніж при персистуючому гепатиті. Він може переходити в цироз печінки. Хворих турбує дуже сильна слабкість, знижується працездатність, у багатьох розвивається жовтяниця, свербіж шкіри, з'являються крововиливи на шкірі. Бувають болі і відчуття тяжкості в правому підребер'ї, непереносимість гострої, смаженої і жирної їжі. Практично завжди збільшена печінка, у багатьох хворих також і селезінка. Виявляється порушення більшості функціональних печінкових лабораторних проб. Приблизно у чверті хворих на хронічний гепатит В і більш ніж у половини гепатитом С спостерігаються стерті форми захворювання, коли клінічні симптоми виражені мало, але небезпека ускладнень не менше, ніж при виражених формах хвороби. Раннє виявлення таких хворих, що можливо при своєчасному зверненні до лікаря, дуже важливо для проведення необхідного лікування.

Цироз печінки

Цироз печінки - найважче дифузне захворювання печінки. Поряд з активним запальним процесом у тканини печінки, відбувається масивне розростання сполучної тканини. Тяжі цієї тканини заміщають нормальні печінкові клітини, перетягують судини печінки, що призводить до порушення кровообігу не тільки в ній, але й в усіх органах черевної порожнини. У ворітної вени підвищується кров'яний тиск і рідина проникає в черевну порожнину, розвивається асцит. Найчастішими причинами цирозу печінки є активний хронічний вірусний гепатит і зловживання алкоголем. Хворі на цироз печінки скаржаться на слабкість, нездужання, підвищену стомлюваність, зниження працездатності, поганий сон.

Періодично з'являється жовтяниця, крововиливи на шкірі, свербіж шкіри. Хворі худнуть через порушення травлення і всмоктування. Нерідко вони помічають на шкірі розширення дрібних кровоносних судин, почервоніння шкіри долонь, чоловіки - збільшення грудної залози. Турбують болі в правому підребер'ї, збільшення і здуття живота. Найнебезпечнішим ускладненням цирозу печінки є кровотеча з розширених вен стравоходу, іноді настільки сильне, що воно загрожує життю. Печінка або значно збільшена або зменшена в розмірах.

Стеатоз печінки

Стеатоз печінки або жирове переродження печінки - самостійне дифузне захворювання обумовлене накопиченням жиру в клітинах печінки.

Основними причинами стеатозу печінки є зловживання алкоголем, цукровий діабет в поєднанні з ожирінням, ожиріння, деякі захворювання ендокринної системи, недостатнє харчування (білкова недостатність), хронічні захворювання травної системи з синдромом порушеного всмоктування. Стеатоз печінки найчастіше проявляється тільки збільшенням печінки, яке виявляється випадково при огляді лікаря або під час ультразвукового дослідження. Треба відрізняти стеатоз печінки від таких форм її поразки формами її поразки як хронічний персистуючий гепатит, хвороба Жильбера.

Первинний біліарний цироз печінки

Первинний біліарний цироз печінки - особлива форма захворювання печінки, при якій запальний процес на початку вражає внутрішньопечінкові жовчні протоки дрібні, а вже потім поширюється на сам і печінкові клітини, викликаючи їх пошкодження, і далі заміщення сполучною тканиною. Причини захворювання невідомі. Хворіють переважно жінки середнього віку, від 35 до 60 років. Рання ознака первинного біліарного цирозу печінки - шкірний свербіж, спочатку на долонях і підошвах, а потім загальний. Через кілька місяців або навіть років з'являється жовтяниця. Внаслідок порушення виділення жовчі зменшується всмоктування жиророзчинних вітамінів.

Дефіцит вітаміну K проявляється синцями, Д - болями в кістках, А - на курячу сліпоту, Е - змінами на шкірі. Підвищується рівень холестерину в крові. З часом страждає функція печінки. Жовтяниця практично постійна, збільшуються печінка і селезінка.

Пухлини печінки

Бувають доброякісні та злоякісні пухлини печінки. Спільним для доброякісних пухлин є практична відсутність будь-яких скарг хворого, змін лабораторних показників. В останні роки доброякісні пухлини стали виявлятися частіше, в основному завдяки широкому розповсюдженню ультразвукового дослідження.

З доброякісних пухлин часто зустрічаються гемангіоми (пухлини з кровоносних судин). Зазвичай хворі ні на що не скаржаться, лікар при огляді може виявити збільшення розмірів області печінки. Розпізнаються гемангіоми за допомогою ультразвукового дослідження та особливо комп'ютерної томографії. За допомогою УЗД треба спостерігати за ростом пухлини, проводити дослідження 1-2 рази на рік. Дуже повільне зростання з великою ймовірністю свідчить на користь доброякісної пухлини. Злоякісні пухлини - це рак печінки. Розрізняють первинний рак печінки, рак печінки на фоні цирозу і метастази в печінку при пухлинах інших органів.

Первинний рак печінки розвивається з клітин печінки, у великій мірі пов'язаний з наявністю вірусів гепатиту В і С, більш ніж у 2 / 3 хворих розвивається на фоні цирозу печінки. Ознаки раку печінки і результати лабораторних та інструментальних досліджень при всіх варіантах практично однотипні. Діагностичне значення має збільшення концентрації в крові особливого білка альфа-фетопротеїну в 8 разів і більше порівняно з нормою. Особливе значення для розпізнавання раку печінки мають методи дослідження, які дозволяють "оглянути" її - ультразвук, комп'ютерна томографія, лапароскопія.

Кісти печінки

Кісти печінки - це порожнини в області печінки, заповнені рідиною. В даний час вони розпізнаються завдяки застосуванню ультразвукового дослідження та комп'ютерної томографії. Кісти на знімках мають сферичну або овальну форму. Вони можуть бути множинними і поодинокими.

Після виявлення кіст лікар, який спостерігає хворого, вирішує ряд питань:

 1. кісти паразитарні чи непаразитарні;
 2. при одиночній кісті - чи не є вона виявом первинного раку печінки;
 3. чи є ускладнення кіст.

Паразитарні кісти викликаються впровадженням в організм паразитів, найчастіше ехінокока або, рідше, альвеокока. Є спеціальні дослідження крові, які підтверджують наявність паразитів в організмі. При одиночних кістах досліджується вміст у крові білка альфа-фетопротеїну, кількість його значно збільшується при раку печінки. Ехінококоз печінки проявляється болями в області печінки, збільшенням печінки, бувають жовтяниця, свербіж шкіри. Можуть бути ускладнення - прорив кісти в жовчні шляхи з розвитком механічної жовтяниці; нагноєння кісти (підвищується температура, посилюються болі, з'являються озноб, проливні поти).

Абсцес печінки

Абсцес печінки - обмежена порожнина в області печінки, заповнена гноєм. Викликається абсцес бактеріями (бактеріальний) або паразитами-найпростішими (протозойними). З найпростіших абсцес печінки найчастіше викликається амебами. Зараження амебами зазвичай буває при недотриманні санітарних умов. Абсцеси можуть бути первинними і вторинними, коли вдається встановити захворювання, що ускладнилося нагноїтельним процесом в області печінки. Розрізняють також одиночні і множинні абсцеси.

Ознаками абсцесу печінки є досить висока тривала температура, біль у правому підребер'ї, збільшення печінки та її болючість при огляді лікаря. Аналіз крові вказує на запальний процес.

Остаточний діагноз встановлюється за допомогою ультразвукового дослідження та комп'ютерної томографії, а також спеціальних досліджень, які дозволяють визначити бактеріальний чи це абсцес або протозойний. Бактеріальні абсцеси лікуються антибіотиками, причому їх вводять не тільки за допомогою ін'єкцій, а й у порожнину самого абсцесу. Під контролем ультразвуку з абсцесу видаляють гній.

На замітку!

Печінка знаходиться в печінковій капсулі, тільки в ній знаходяться больові рецептори і, отже, біль може з'явитися при сильному натягу капсули (збільшення печінки - гепатомегалія). Для печінки болі не характерні. Викликати збільшення печінки може гепатит будь-якої етіології, цироз печінки, пухлини. Якщо біль в області печінки зв'язується з прийомом їжі або прийомом алкоголю, найімовірніше причина болю - дискінезії жовчовивідних шляхів, - порушення руху по жовчовивідних шляхах внаслідок різних причин: сам жовчний міхур може бути занадто сильно скорочений, або навпаки розслаблений і не скорочується. Вихід із жовчних шляхів (сфінктер Одді) може бути стиснутий гладкою мускулатурою (спазм) або затиснутий перешкодою (пухлина, рубці від виразки і т.д.) або перекритий каменем (жовчнокам'яна хвороба). Конкретну причину можна визначити, якщо зробити УЗД.

До яких лікарів звертатися, якщо виникає Біль в області печінки:

 • Гастроентеролог;
 • Гепатолог;
 • Онколог;
 • Інфекціоніст.

Ви відчуваєте Болю в області печніки? Ви хочете дізнатися більш детальну інформацію або ж Вам необхідний огляд? Ви можете записатися на прийом до лікаря - клініка Eurolab завжди до Ваших послуг! Кращі лікарі оглянуть Вас, вивчать зовнішні ознаки і допоможуть визначити хворобу за симптомами, проконсультують Вас і нададуть необхідну допомогу. Ви також можете викликати лікаря додому . Клініка Eurolab відкрита для Вас цілодобово.

Як звернутися в клініку
Телефон нашої клініки в Києві: (+38 044) 206-20-00 (багатоканальний). Секретар клініки підбере Вам зручний день і час візиту до лікаря. Наші координати і схема проїзду вказані тут . Подивіться детальніше про всі послуги клініки на її персональній сторінці .

Якщо Вами раніше були виконані будь-які дослідження, обов'язково візьміть їх результати на консультацію до лікаря. Якщо дослідження виконані не були, ми зробимо все необхідне в нашій клініці або в наших колег в інших клініках.

У Вас Болить в області печінки? Необхідно дуже ретельно підходити до стану Вашого здоров'я в цілому. Люди приділяють недостатньо уваги симптомів захворювань і не усвідомлюють, що ці хвороби можуть бути життєво небезпечними. Є багато хвороб, які спочатку ніяк не проявляють себе в нашому організмі, але в підсумку виявляється, що, на жаль, їх вже лікувати занадто пізно. Кожне захворювання має свої певні ознаки, характерні зовнішні прояви - так звані симптоми хвороби . Визначення симптомів - перший крок у діагностиці захворювань в цілому. Для цього просто необхідно по кілька разів на рік проходити обстеження у лікаря , щоб не тільки запобігти страшну хворобу, але й підтримувати здоровий дух у тілі і організмі в цілому.

Якщо Ви хочете задати питання лікарю - скористайтеся розділом онлайн консультації, можливо Ви знайдете там відповіді на свої питання і прочитаєте поради по догляду за собою . Якщо Вас цікавлять відгуки про клініки та лікарів - спробуйте знайти потрібну Вам інформацію на форумі . Також зареєструйтесь на медичному порталі Eurolab, щоб бути постійно в курсі останніх новин і оновлень інформації на сайті, які будуть автоматично надсилатися Вам на пошту.

Карта симптомів і видів болю призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. EUROLAB не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на порталі інформації.
Cимптомы болезней Якщо Вас цікавлять ще якісь симптоми хвороб і види болю або у Вас є будь-які інші питання та пропозиції - напишіть нам , ми обов'язково постараємося Вам допомогти.