Online Тесты

 • Выявление способностей ребенка (вопросов: 10)

  Данный тест рассчитан на детей в возрасте 10-12 лет, он позволяет выявить способности ребенка к тем или иным областям знаний. Тест состоит из двух блоков: первый - для взрослых, второй - для детей...Симптоми хвороби - Болі в області серця

Болі та їх причини за категорією:

Болі та їх причини за алфавитом:

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Біль в області серця -

Біль в області серця буває пов'язана з ураженням внутрішніх органів, кістково-хрящових структур грудної клітини, міофасциальних синдромів, захворюваннями хребта та периферичної нервової системи або психогенними захворюваннями. Біль в області серця може бути проявом стенокардії, інфаркту міокарда, пролапсу мітрального клапана, розшаровує аневризми аорти, тромбоемболії легеневої артерії, плевриту, пневмонії, злоякісного новоутворення легень, захворювань органів шлунково-кишкового тракту (виразки шлунка або дванадцятипалої кишки, панкреатиту або раку підшлункової залози , холециститу), діафрагмального абсцесу.

Між вираженістю болю в області серця і серйозністю її причини, що відзначена лише слабка залежність.

Коронарогенні ураження серця

Ішемія міокарда (angina pectoris)

Почуття тиску за грудиною з типовою іррадіацією в ліву руку; зазвичай при фізичному напруженні, часто після їди або у зв'язку з емоційним стресом. Діагностично значущий ефект від нітрогліцерину і відпочинку.

Гострий інфаркт міокарда

Почування близькі до описаних при ішемії міокарда, але інтенсивніші і триваліші (приблизно 30 хв), відпочинок або нітрогліцерин не позбавляють від них. Часто виникають III і IV серцеві тони.

Некоронарогенні ураження серця

Міокардит

Біль в області серця зустрічається у 75-90% хворих міокардитом. Як правило, це давлячий, ниючий або колючий біль, частіше всього в області серця. Зв'язок з фізичним навантаженням не простежується, іноді відзначається посилення болю в наступні після навантаження дні. Нітрати біль не купирують. Чіткого зв'язку між змінами ЕКГ і больовим синдромом немає.

Перикардит

Біль в області серця при перикардиті є одним з провідних ознак захворювання, проте больовий синдром має певні особливості. Найчастіше біль при перикардиті виникає тільки на початку захворювання, коли відбувається тертя листків перикарда. При появі значної кількості рідини в порожнині перикарда або зрощенні порожнини біль зникає, у зв'язку з чим больовий синдром нетривалий. При гострому сухому перикардиті біль найчастіше локалізується в області верхівкового поштовху, проте може поширюватися і на всю прекардіальну область. Рідше біль відзначається в епігастрії або в підребер'ї. Іррадіація болю в ліву руку, плече, лопатку мало характерна для перикардиту. У той же час нерідка іррадіація в праву половину грудної клітки і праве плече. За характером біль може бути тупий, ниючий або ж, навпаки, гострим, ріжучим.

Характерною особливістю болю при перикардиті є залежність від дихання і положення тіла. Дихання часто поверхневе через посилення болю при глибокому диханні. Іноді пацієнти змушені приймати вимушене положення (сидять, нахилившись вперед).

Кардіоміопатія

Больовий синдром зустрічається у всіх хворих кардіоміопатією, проте він найбільш характерний при гіпертрофічній кардіоміопатії. Характер болю при кардіоміопатії зазнає з перебігом захворювання певні зміни. Найчастіше спочатку виникає атипова біль (не пов'язана з фізичним навантаженням, тривала, не купірується прийомом нітрогліцерину). Характер і локалізація цього болю можуть досить широко варіювати.

Типових нападів стенокардії, як правило, не спостерігається. Частіше мають місце епізодичні больові напади, провоковані навантаженням (частіше - ходьбою), в той же час основним фоном або найбільш типовим є спонтанна біль, в тій чи іншій мірі купірується нітрогліцерином, але не так чітко, як при типовій стенокардії.

Придбані пороки серця

Виражена гіпертрофія міокарда сприяє розвитку відносної недостатності коронарного кровообігу і розладів обмінних процесів в міокарді. У зв'язку з тим, що набуті вади серця є найбільш частою причиною гіпертрофії міокарда, біль у прекардіальной області характерна для цієї патології. Найбільш часто біль в області серця відзначається при аортальних вадах.

Пролапс мітрального клапана

Біль в області серця при цій патології тривала, ниюча, що давить або щемлива, не купірується нітрогліцерином.

Міокардіодистрофія

Клінічні прояви міокардіодистрофії мало характерні і в той же час досить різноманітні. Біль у прекардіальній області спостерігається часто і носить різноманітний характер.

Артеріальні гіпертонії

Гіпертонічна хвороба і симптоматичні артеріальні гіпертонії досить часто супроводжуються різноманітним болем у прекардіальной області.

Виділяють кілька варіантів болю. Перш за все, це біль при підвищенні артеріального тиску, обумовлена надмірним напруженням стінок аорти і стимуляцією механорецепторів міокарда лівого шлуночка. Зазвичай це тривала ниюча біль або відчуття тяжкості в області серця.

Нейроциркуляторна дистонія (НЦД)

Біль в області серця - досить частий симптом НЦД. Виділяють 4 типи больових відчуттів:

 1. Проста кардіалгія - ниючий біль або щем у верхівковій або прекардіальній області, слабка або помірна, тривалістю від декількох хвилин до декількох годин, виявляється у 95% хворих. Ангіоневротична кардіалгія (у 25% хворих) - нападоподібна, короткочасна, але часто повторюється протягом доби, що стискає або давить біль різної локалізації, що проходить переважно самостійно, але нерідко полегшується краплями Вотчала, валідолом, нітрогліцерином. Може супроводжуватися занепокоєнням, відчуттям нестачі повітря, прискореним пульсом. Не супроводжується ішемічними змінами ЕКГ. У її основі, ймовірно, розлад тонусу коронарних артерій і гіпервентиляція.
 2. Приступодібна затяжна кардіалгія (кардіалгія вегетативного кризу) - інтенсивний здавлюючий або ниючий біль, що не полегшується прийомом валідолу і нітрогліцерину, супроводжується страхом, тремтінням, серцебиттям, задишкою, підвищенням артеріального тиску. Купірується зазвичай седативними засобами у поєднанні з ß-блокаторами. Буває у 32% хворих з важким перебігом НЦД. У патогенезі має значення гіперкатехоламінемія, викликана психогенними кризами або дисфункцією гіпоталамуса.
 3. Симпатологічна кардіалгія - печія або пекучий біль у прекардіальній або парастернальній області, супроводжується майже завжди гіпералгезією при пальпації міжреберних проміжків. Біль не купірується прийомом нітрогліцерину, валідолу і валокордину. Кращі результати дають гірчичники на ділянку серця, зрошення хлоретілом, акупунктура. Буває у 19% хворих. Причиною, ймовірно, є подразнення серцевих симпатичних сплетень.
 4. Псевдостенокардія напруги (помилкова стенокардія) - давить, ниючий, що стискає біль в області серця або за грудиною, що виникає або посилюється при ходьбі, фізичному навантаженні. Виявляється у 20% хворих. Ймовірно, причина її - неадекватна на фізичний стрес гіпервентиляція з властивим їй розладом метаболізму міокарда.

При яких захворюваннях виникає Біль в області серця:

При яких захворюваннях виникає біль в області серця:

Внесердечні причини болю в області серця

Тромбоемболія легеневої артерії

Біль в області серця при ТЕЛА спостерігається в 50-90% випадків, виникає гостро, за своєю інтенсивністю і локалізацією (за грудиною або парастернальних) може нагадувати больовий варіант інфаркту міокарда. Дуже частим симптомом при ТЕЛА є задишка, що виникає також раптово. Характерні різка слабкість, при масивній ТЕЛА можлива втрата свідомості. У частини хворих спостерігається кровохаркання. При об'єктивному обстеженні: блідість, ціаноз, тахіпноє, слабкий або ниткоподібний пульс, падіння артеріального тиску, акцент II тону і систолічний шум на легеневій артерії. Можливі ослаблення дихання, вологі хрипи і шум тертя плеври. Перебіг ТЕЛА залежить від величини тромбу та рівня ураження легеневих артерій. При ураженні основного стовбура мають місце раптові виражені задишка і ціаноз, дуже сильний біль за грудиною, втрата свідомості, зниження артеріального тиску. Можливий летальний результат протягом кількох хвилин. При ТЕЛА великих гілок характерні інтенсивна, що погано купіруюється біль у грудях, раптова різка задишка і інтенсивний ціаноз верхньої половини тулуба, порушення ритму за типом надшлуночкової тахікардії, рефлекторне зниження артеріального тиску. У разі поразки дрібних гілок легеневої артерії з'являються або наростають задишка, помірний ціаноз, помірний біль у грудях, пов'язана з актом дихання, кашель, який може супроводжуватися кровохарканням, можливі вологі хрипи і шум тертя плеври при аускультації.

Розшарувальна аневризма аорти

Розшарувальна аневризма грудного відділу аорти частіше виникає на тлі довгострокового протікання АГ, вираженого атеросклерозу аорти, сифілітичного ураження аорти, синдромі Марфана, а також важких травмах грудної клітки. Виділяють проксимальні і дистальні розшарування аневризми. Надрив інтими при проксимальному розшаровуванні аорти відбувається частіше всього на 2,5 см від аортального кільця.

Поширення в проксимальному напрямку веде до гемоперикарду відриву аортального клапана, важкої аортальної недостатності, оклюзії коронарних артерій (частіше - правої). При дистальному розшаровуванні надрив інтими найчастіше відбувається відразу після відходження лівої підключичної артерії. Поширення розшаровування в проксимальному напрямку нехарактерно, гемоперикарду і аортальної недостатності зазвичай не буває.

Біль, як правило, інтенсивна, рефрактерна до нітратів і не пов'язана з фізичним навантаженням. Характерна локалізація в області грудини, можлива іррадіація в шию, нижню щелепу, в обидві половини грудної клітки. Больовий синдром дуже схожий з таким при інфаркті міокарда і важкому нападі стенокардії. Біль може тривати від годин до кількох діб. Об'єктивно відзначаються розширення меж судинного пучка, серцевої тупості, виражена глухість тонів серця; можливі ціаноз обличчя, набухання яремних вен. Прогноз найчастіше несприятливий.

Захворювання органів дихання

Больовий синдром при захворюваннях легень:

 1. Виникнення або посилення болю при глибокому диханні або кашлі.
 2. Гострі короткочасні больові відчуття, зазвичай обмежені, без тенденції до іррадіації.
 3. Наявність інших легеневих симптомів (кашель, виділення мокротиння, задишка або диспноє різного роду).
 4. Гостре або хронічне легеневе захворювання в анамнезі, шум тертя плеври, сухі або вологі хрипи, перкуторні дані, що свідчать про емфізему, порожнинних утворень або ущільнення легеневої тканини.

Слід зазначити, що больовий синдром при захворюваннях легенів хоча і часто зустрічається, проте зазвичай не є провідним клінічним синдромом. Більш специфічний кашель, виділення мокротиння, задишка, кровохаркання, ціаноз, підвищення температури тіла, ознаки інтоксикації.

Спонтанний пневмоторакс є скупчення повітря в плевральній порожнині, не пов'язане з травматичним пошкодженням грудної клітки або лікувальною дією. Може розвиватися при захворюваннях, що протікають з деструкцією легеневої тканини (туберкульоз, абсцес, бронхоектази, пухлина, бульозна емфізема, ехінококова кіста). Іноді можливий пневмоторакс у практично здорових осіб.

Клінічно захворювання характеризується раптовим гострим болем у грудях. Як правило, виникають задишка, часте поверхневе дихання, збудження, пітливість.

Задишка інспіраторна

Плеврит протікає з болем різної локалізації. При ураженні парієтальної плеври біль, як правило, локалізується в нижніх та бокових відділах грудної клітини. Відзначається її посилення при глибокому вдиху і кашлю. Біль у лопатковій і плечових областях може бути обумовлена поразкою пристеночній плеври верхніх часток легенів. При апікальному плевриті можливий біль в руці за рахунок подразнення плечового сплетіння. Біль у животі, іноді блювота і біль при ковтанні спостерігаються при діафрагмальному сухому плевриті.

При крупозній пневмонії біль в області серця частіше колючий, що підсилюється при глибокому вдиху і кашлю, у зв'язку з чим хворі намагаються його пригнічувати. Можлива іррадіація болю в черевну порожнину. Біль при крупозній пневмонії відзначається в 96% випадків, при вогнищевій - у 88%. При хронічних запальних захворюваннях легень, пневмоконіози, туберкульози характерна тривала ниюча, що давить біль.

При абсцесі легені біль інтенсивна, відзначається її посилення при натисканні на ребро або міжребер'ї при розташуванні абсцесу близько до кортикального прошарку легень. Крім того, біль посилюється перед проривом абсцесу в бронхи. Біль часто супроводжує пухлинне ураження легень - від 50 до 88% випадків. Біль досить різна: тупа, ниюча, що давить, пекуча, свердляча. Можлива її іррадіація в плече, шию, живіт, голову, посилення при кашлі, глибокому диханні. Локалізується вона частіше на ураженій стороні, однак можлива іррадіація в здорову сторону або оперізує. Біль, як правило, постійна, приступообразно нехарактерна.

Емфізема середостіння

Гострий інтенсивний біль за грудиною, часто супроводжується виразною крепітацією.

Захворювання органів черевної порожнини

Больовий синдром характерний для багатьох хвороб органів черевної порожнини. При езофагіті відзначається постійне печіння за грудиною, біль по ходу стравоходу, що підсилюється при ковтанні, пов'язана з прийомом холодної або гарячої, твердої їжі. Діагностика заснована на типовому больовому синдромі, ознаках дисфагії. Рентгенологічне дослідження виявляє порушення моторики, нерівність контурів стравоходу, наявність депобарію при ерозіях, фіброезофагоскопія - гіперемія слизової оболонки та ерозії.

При ахалазії кардії (кардіоспазм, ідіопатичне розширення стравоходу) біль локалізується за грудиною, чітко пов'язана з дисфагією і регургітацією їжі. Больовий епізод може провокуватися прийомом їжі. Крім клінічних проявів у діагностиці важливо рентгенологічне дослідження, при якому спостерігаються затримка барієвої суспензії, значне розширення стравоходу і веретеноподібне звуження його в дистальному відділі. Біль при грижі стравохідного отвору діафрагми найчастіше локалізується в нижній частині грудини. Характерно її поява або посилення після їжі, в горизонтальному положенні, зменшується біль при швидкій зміні положення тіла. Діагностується захворювання на підставі рентгенологічного та ендоскопічного досліджень.

Біль при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, хронічному холециститі іноді може віддавати в ліву половину грудної клітини, що створює певні діагностичні труднощі, особливо якщо діагноз основного захворювання ще не встановлено. Фіброгастродуоденоскопія та ультразвукове дослідження органів черевної порожнини дозволяють виявити справжню причину больових відчуттів в грудній клітці. Біль в області серця, пов'язана з неврологічними захворюваннями. Больовий синдром в області серця обумовлюється різними неврологічними захворюваннями. У першу чергу, це хвороби хребта, передньої грудної стінки і м'язів плечового пояса (остеохондроз хребта та різні м'язово-фасциальні синдроми), крім того, розрізняють кардіалгію в структурі психовегетативного синдрому.

Характеристика у різних больових синдромів при захворюваннях хребта та м'язів:

Синдром м'язово-фасциально або реберно-хребетного болю (не вісцеральної):

 1. Досить постійна локалізація болю.
 2. Безумовний зв'язок болю з напругою відповідних м'язових груп та положенням тулуба.
 3. Мала інтенсивність больових відчуттів, відсутність супутніх загальних симптомів при хронічному плині або чітка обумовленість початку при гострій травмі.
 4. Чіткі дані пальпації, що дозволяють ідентифікувати патологію: місцева хворобливість (обмежена) при пальпації відповідних м'язових груп, м'язовий гіпертонус, наявність тригерних зон.
 5. Зменшення або зникнення болю при різних місцевих впливах (гірчичники, перцевий пластир, електро-або акупунктура, масаж або електрофізіопроцедури, інфільтрація тригерних зон новокаїном або гідрокортизоном).

Синдром радикулярного болю (в т.ч. міжреберної невралгії):

 1. Гострий початок хвороби або чітке загострення при хронічному перебігу.
 2. Переважна локалізація болю в зоні відповідного нервового корінця.
 3. Чіткий зв'язок з рухами хребта (при радикулярному болі) або тулуба (при невралгії).
 4. Неврологічна симптоматика шийного або грудного радикуліту.
 5. Різка місцева болючість в місцях виходу міжреберних нервів.

Остеохондроз хребта

Це дегенеративно-дистрофічні ураження міжхребцевого диска, при якому процес, починаючись частіше в пульпозному ядрі, прогресивно поширюється на всі елементи диска з наступним залученням всього сегменту (тіл суміжних хребців, міжхребцевих суглобів, зв'язкового апарату). Дегенеративні зміни хребта призводять до вторинного ураження нервових корінців, що викликає біль у грудній клітці. Механізм болю пов'язаний із здавленням корінця зміщеним міжхребцевим диском з симптоматикою шийно-грудного радикуліту, запальними змінами нервових корінців, роздратуванням прикордонного симпатичного ланцюжка, що супроводжується поряд з болем вегетативними порушеннями.

Характер больового синдрому при остеохондрозі шийного відділу хребта може бути різний і залежить від локалізації ураження, ступеня здавлення корінців. Корінцевий біль може бути ріжучим, гострим, що стріляє. Вона підсилюється при напруженні, кашлі, нахилах і поворотах голови. При ураженні корінця С6 турбує біль у руці, поширювана від надплеччя по зовнішній поверхні плеча та передпліччя до I-II пальцях, гіперестезія в цих зонах, гіпотрофія і зниження рефлексів з двоголового м'яза плеча. При здавленні корінця С7 біль поширюється по зовнішній і задній поверхні плеча і передпліччя до III пальця. Поширення болю по внутрішній поверхні плеча і передпліччя до IV-V пальцях характерно для ураження корінця С8. При остеохондрозі грудного відділу хребта біль, як правило, спочатку локалізується в області хребта і лише потім розвиваються симптоми грудного радикуліту. Больовий синдром пов'язаний з рухом, провокується поворотом тулуба.

М'язово-фасциальний синдром зустрічається в 7-35% випадків. Його виникнення провокується травмою м'яких тканин з крововиливом і серозно-фіброзними екстравазатими, патологічною импульсацією при вісцеральних ураженнях, вертеброгенними чинниками. У результаті впливу кількох етіологічних чинників розвивається м'язово-тонічна реакція у вигляді гіпертонусу уражених м'язів.

Біль обумовлений м'язовим спазмом і порушенням мікроциркуляції в м'язі

Характерна поява або посилення болю при скороченні м'язових груп, русі рук і тулуба. Інтенсивність больового синдрому може варіювати від відчуття дискомфорту до сильного болю.

Синдром передньої грудної стінки спостерігається у хворих після перенесеного інфаркту міокарда, а також при некоронарогенної поразки серця.

Можливо, він пов'язаний з потоком патологічних імпульсів з серця за сегментами вегетативного ланцюжка, що призводить до дистрофічних змін у відповідних утвореннях. У ряді випадків синдром може бути обумовлений травматичним міозитом. При пальпації виявляється розлита хворобливість передньої грудної стінки, тригерні точки на рівні 2-5-го грудинно-реберного зчленування. При плечелопаточному періартриті біль пов'язана з рухами в плечовому суглобі, відзначаються трофічні зміни кисті. Лопатково-реберний синдром характеризується болем в області лопатки з подальшим поширенням на надпліччя і шию, бічну і передню поверхню грудної клітини. При міжлопаточному больовому синдромі біль локалізується в міжлопатковій області, її виникненню сприяє статичне і динамічне перевантаження. Синдром малого грудного м'яза характеризується болем в області III-V ребра по грудино-ключичній лінії з можливою іррадіацією в плече.

При синдромі Тітце відзначається різкий біль у місці з'єднання грудини з хряшамі II-IV ребра. Генез синдрому можливо пов'язаний з асептичним запаленням реберних хрящів. Ксіфоідія проявляється різким болем в нижній частині грудини, що підсилюється при тиску на мечоподібний відросток. При манубріостернальному синдромі виявляється різка біль над верхньою частиною грудини або латеральніше.

Скаленус-синдром обумовлений здавленням нервово-судинного пучка верхньої кінцівки між передніми і середніми сходовими м'язами, а також нормальним I або додатковим ребром. При цьому біль у ділянці передньої грудної клітини поєднується з болем у шиї, плечових суглобів.

Одночасно можуть спостерігатися вегетативні порушення у вигляді ознобу і блідості шкірних покривів.

Психогенна кардіалгія представляє собою частий варіант болей в області серця, що полягає в тому, що сам феномен болю, який є ведучим в клінічній картині на якомусь етапі захворювання, перебуває одночасно в структурі різних афективних і вегетативних порушень, патогенетично пов'язаних з болем в області серця . Біль найчастіше локалізована в зоні верхівки серця, прекардіальній області та області лівого соска. Можлива «міграція» болю.

Відзначається варіабельність характеру больових відчуттів. Може бути ниючий, колючий, що давить, що стискає, пекучий або пульсуючий біль, частіше він хвилеподібний, не купірується нітрогліцерином, в той же час може зменшуватися після валідолу та седативних препаратів. Біль, як правило, тривала, однак можлива й короткочасна біль, яка вимагає виключення стенокардії.

До яких лікарів звертатися, якщо виникає Біль в області серця:

 • Кардіолог;
 • Пульмонолог;
 • Травматолог;
 • Ортопед;
 • Реаниматолог;
 • Лікар швидкої допомоги;
 • Онколог.

Ви відчуваєте Болю в області серця? Ви хочете дізнатися більш детальну інформацію або ж Вам необхідний огляд? Ви можете записатися на прийом до лікаря - клініка Eurolab завжди до Ваших послуг! Кращі лікарі оглянуть Вас, вивчать зовнішні ознаки і допоможуть визначити хворобу за симптомами, проконсультують Вас і нададуть необхідну допомогу. Ви також можете викликати лікаря додому . Клініка Eurolab відкрита для Вас цілодобово.

Як звернутися в клініку
Телефон нашої клініки в Києві: (+38 044) 206-20-00 (багатоканальний). Секретар клініки підбере Вам зручний день і час візиту до лікаря. Наші координати і схема проїзду вказані тут . Подивіться детальніше про всі послуги клініки на її персональній сторінці .

Якщо Вами раніше були виконані будь-які дослідження, обов'язково візьміть їх результати на консультацію до лікаря. Якщо дослідження виконані не були, ми зробимо все необхідне в нашій клініці або в наших колег в інших клініках.

У Вас Болить в області серця? Необхідно дуже ретельно підходити до стану Вашого здоров'я в цілому. Люди приділяють недостатньо уваги симптомів захворювань і не усвідомлюють, що ці хвороби можуть бути життєво небезпечними. Є багато хвороб, які спочатку ніяк не проявляють себе в нашому організмі, але в підсумку виявляється, що, на жаль, їх вже лікувати занадто пізно. Кожне захворювання має свої певні ознаки, характерні зовнішні прояви - так звані симптоми хвороби . Визначення симптомів - перший крок у діагностиці захворювань в цілому. Для цього просто необхідно по кілька разів на рік проходити обстеження у лікаря , щоб не тільки запобігти страшну хворобу, але й підтримувати здоровий дух у тілі і організмі в цілому.

Якщо Ви хочете задати питання лікарю - скористайтеся розділом онлайн консультації, можливо Ви знайдете там відповіді на свої питання і прочитаєте поради по догляду за собою . Якщо Вас цікавлять відгуки про клініки та лікарів - спробуйте знайти потрібну Вам інформацію на форумі . Також зареєструйтесь на медичному порталі Eurolab, щоб бути постійно в курсі останніх новин і оновлень інформації на сайті, які будуть автоматично надсилатися Вам на пошту.

Карта симптомів і видів болю призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. EUROLAB не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на порталі інформації.
Cимптомы болезней Якщо Вас цікавлять ще якісь симптоми хвороб і види болю або у Вас є будь-які інші питання та пропозиції - напишіть нам , ми обов'язково постараємося Вам допомогти.